Muškarac srednjih godina stoji ispred stola i treba da položi ispit… Ispred njega su beba-lutka, pelene, pampersi, kadica, sapun, voda… Pored stoji žena, trudna, broji dane do porođaja… Tu je i učiteljica, i gleda šta on radi. Trema drma sve odreda, jer nije lako biti otac… Tako to izgleda kada buduće tate dođu u školu za trudnice.S pravim bebama je mnogo teže…
Šta rade tate u školi za trudnice?
Izvor: Bebac.com
U potkrovlju Doma zdravlja je tridesetak parova. Dan kada i očevi dolaze da vide šta ih čeka. I da nauče, na vreme…
Nebojša, u imenu hrabar, kleca dok prilazi stolu. Ostali ga gledaju. Dok hvata bebu za nogice, sestra ga savetuje. Detetu se noge podignu uvis, polako, i taman toliko da mu se skinu pelene… Obriše se, po pravilu. Onda se stavlja nova pelena, pa još jedna koja se preklapa na levo i desno, i na kaju nešto što se vezuje trakama.
Ali, ne labavo da se sve ne raspadne, a ni previše jako da se bebi ne zaustavi cirkulacija. Uspeo je, ali je jasno da je s pravom bebom mnogo teže. Ona se mrda, otima, plače. Za početak, dosta.
Drugi tata je Srđan Matović. Tu je sa suprugom Natašom. Prepovija bebu, a onda i uči kako se neguje pupak. Nije mu lako, sve radi oprezno, polako, ali se snalazi.
– Znam šta me čeka, i mislim da je ovo korisno. Uskoro dobijamo prvo dete, i ne znam šta da radim, i kako. Naučio sam kako da ga presvlačim i kako da ga mažem pomadom – priča Srđan.
Viša medicinska sestra Ljiljana Dizdarević objašnjava tatama da je njihova uloga jako bitna. Porodilje nakon porođaja dospevaju u posebno stanje i 40 dana na njih deluju dva hormona koja im potpuno menjaju ponašanje. Zato su žene razdražljive, osetljive, plačljive. Zato su očevi ti koji treba da rasuđuju pravilno, da budu pribrani i da pomognu.
Pred porođaj trudnice imaju predavanja ginekologa, pedijatra, uče o nezi deteta, a posebno o prirodnoj ishrani, pre svega dojenju. Koliko je dojenje bitno, dovoljno govori to da su deca koja doje naprednija, zdravija, pa čak i bolji matematičari.
Na scenu stupa Nikola Milenković. Pored njega je njegova žena Katarina. On pokazuje kako se kupa beba. Ako kupaš desnom rukom, onda levom hvataš dete.
Palac gore, iznad ručice, četiri prsta ispod. Beba se obrće jednim potezom i oslanja na podlakticu. Ne poliva se preko glave, nego mama sipa vodu iz bokalčeta u tatinu desnu šaku. Onda se tako umiva prvo glava, pa vrat, pa grudi, pa sve redom. Tako se i sapunja i ispira. Ako beba ima kosu, onda to mora da se radi više puta a, kako kažu sestre, u poslednje vreme u Šumadiji su skoro sve bebe „čupavci”.
– Za oko 15 dana postajem tata. Pravo da vam kažem, mnogo sam se uplašio. Ovde sam naučio i video, ali ću da tražim dodatnu pomoć – priča kroz smeh Nikola.
Sledeći par su Boban i Jelena Petrović. Njoj je prvo dete, a njemu dugo… Ima sina od 16 godina iz prvog braka. Ali, došao je u školu za trudnice.
– Gospođa koja nas uči je bila nekada sestra koja je negovala mog sina. Sada sam opet ovde s njom. Znanje ne škodi, a moraću da pomognem supruzi. Evo, sada znam kako se beba češlja – kaže Boban.
Najvažnije je da očevi ovde shvataju da nije lako biti majka. Kada vide šta su i kolike obaveze kada se dobije beba, uglavnom su iznenađeni.
Shvataju da za decu nisu potrebna skupa kolica, luksuzni kreveci, specijalne kreme…
Zagrljaj i toplina su čarobna formula. A ljubav između mame, bebe i tate je najvažnija. Samo iz tog trougla nastaju pravi, zdravi ljudi.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)