Jedan od najčešćih načina da dete iskaže svoju kreativnost, ali i da razvija mnoge kognitivne, pa i psiho-motorne sposobnosti, jeste crtanje. Na ovaj način dete se igra, ali i razvija svoju maštu, pospešuje razvoj.
Ali – postoji još nešto što se krije iza dečijeg crteža. Boje koje dete bira prilikom crtanja mogu otkriti mnogo o psihičkom razvoju i stanju deteta, odnosno njegovom karakteru, ali i trenutnom raspoloženju. Crteži su još jedan način na koji oni komuniciraju, samo je potrebno prepoznati šta žele da “kažu“”.
Foto: Shutterstock
Koja boja dominira dečijim crtežom?
Već prvi pogled na crtež deteta otkriće vam koja boja dominira, odnosno koju je boju dete najčešće koristilo. Uglavnom se izbor boje zasniva na afinitetu prema toj boji, ali i onome što dete misli da ta boja predstavlja.
Za odrasle je pojam boja prilično jasno određen – tako se žuta, narandžasta, crvena vezuju za nešto vedro, lepo, toplo, zeleno i plavo – za prirodu i nebo, čisto i zdravo, dok nam tamniji tonovi uglavnom pokazuju neku jaču, često negativnu emociju. Psiholozi su se pozabavili psihologijom svih boja – što nam može pomoći da prepoznamo poruke koje dete ostavlja upravo zahvaljujući bojama koje koristi dok crta.
Ipak, boje na dečijem crtežu i njihov izbor ne mogu se odvojiti od svakodnevnog ponašanja deteta, niti bi ovo trebalo posmatrati izvan konteksta. Deca kroz razvoj eksprimentišu na različite načine, što i doprinosi njihovom razvoju, a izbor boja dok crtaju samo je jedan od tih načina. Važno je da pratite razvoj svog deteta i njegovo ponašanje i ako uočite neke promene ili probleme sa kojima se suočava dete, a koje inače ne može da verbalizuje, dodatnu pažnju posvetite upravo načinu na koji se ono kreativno izražava kroz crtanje.
Foto: Shutterstock
Žuta – boja koju biraju deca koja u sebi neguju radost, koja su u tom trenutku dobro raspoložen i srećna. To su deca kojoj se u porodici ugađa i koja su bezbrižna.
Plava – kada dominira ova boja crtežom deteta (i primetite da se to ponavalja u nekom periodu) to znači da dete želi da pokaže potrebu za prihvatanjem okoline, za društvom iako su najčešće povučena i na druge načine ne pokazuju ovu potrebu.
Crvena – nije isto da li su na crtežu samo detalji u ovoj boji ili crvena boja dominantna i najviše korišćena. Kako crvena predstavlja neki alarm, to najčešće za roditelje znači da je dete uznemireno – samo u kojoj meri, to je pitanje. Da li je to učestalo, redovno ili je u tom trenutku uznemireno, pa kroz crtež pokazuje? Najvažnije je da svom detetu priteknete u pomoć i pokušate da mu pomognete oko uzroka uznemirenosti.
Foto: Shutterstock
Zelena – najčešće predstavlja, s jedne strane, zdravlje i prirodu, prirodni balans ili ravnotežu, a s druge strane – može značiti da dete ne želi da se suoči sa nekim emocijama ili jednostavno ne ume. Prema mišljenju stručnjaka – upravo je dominacija zelene boje na crtežu deteta znak nesigurnosti, ali i znak nedostatka iskrenosti – ali pre svega u iskazivanju i prihvatanju emocija.
Ljubičasta – kao “kraljevska boja”, predstavlja otmenost, ali i inteligenciju, luksuz, imućnost i slično. Međutim, kada se nađe na crtežu deteta u većoj meri – znači da je crtež stvorilo dete spremno da preuzme inicijativu, dete koje je sigurno u sebe i kom čuči mali vođa.
Roze – kao jedna od nežnijih nijansi, ova boja predstavlja upravo najfinija osećanja deteta. Koristeći ovu boju dete pokazuje da ima potrebu za ljubavlju i nežnosti od strane najbližih, odnosno porodice, što ne znači da je inače uskraćeno za to, nego da jednostavno ima nežniju prirodu i karakter kom treba pažnja okoline.
Komentari (0)