Da, možete se na prvi pogled začuditi, ali i tate osećaju promene kada zatrudnite.
Prema podacima klinike „Mejo”, Kuvada sindrom se javlja i kod potpuno zdravih muškaraca koji očekuju bebu. Ovi simptomi ne tretiraju se kao mentalni problemi, a naučnici ističu kako mogu biti zaista česti.
Ovaj sindrom obuhvata širok spektar simtpoma – i psihičkih i fizičkih.
Foto: Pixabay
Fizičke manifestacije su najčešće mučnina, gorušica, bol u stomaku, problemi sa disanjem, grčevi u nogama, bolovi u leđima, urinarne infekcije, pa čak i glavobolja.
Psihički simptomi mogu biti smanjenje libida, nemir, ali i anksioznost i depresija.
Stručnjaci za mentalno udravlje uzeli su u obzir hipotezu da se ovo može javiti usled ljubomore i nemogućnosti da nose dete, ali možda i krivice što su napravili takvu promenu svom partneru. Jedna psihološka teorija ističe i problem marginalizacije muškarca tokom ženine trudnoće.
Postoji mnogo teorija, a nijedna nije medicinski jasno dokazana.
Smatra se nekada i to da bolja priprema muškarca za očinstvo, poput učestvovanja na prenatalnim časovima, pre dovodi do pojave ovog sindroma.
I pored mnogo istraživanja, čini se da ovaj sindrom ima veze i sa nivoom hormona, najpre testosterona.
Foto: Pixabay
Mnogi ovo stanje, naročito kod muškaraca koji će postati tate po prvi put, povezuju sa interpersonalnim borbama, koje mogu biti neverovatno stresne usled pomešanih osećanja.
– Definitivno je u pitanju veliki broj faktora – ističe dr Džojs Gotesfild. – Ljudi imaju drugačije živote, ali i stresore. Neki mogu biti skloniji hormonskim promenama tokom trudnoće partnera.
Promene koje se dešavaju, ali i koje očekuju oba partnera, mogu biti zaista stresne, pa nije čudno da dovedu do fizičkih i psihičkih promena.
Doktori ističu da je vrlo važno da oba partnera budu svesni postojanja ovog simptoma. Bitno je imati dobru i otvorenu međusobnu komunikaciju, ali i obratiti se lekaru ukoliko je to zaista potrebno.
Izvor: Novosti.rs
Kako se muškarci menjaju kada postanu očevi >>
Komentari (0)