Mađarska populacija siromašnija je svake godine za 32 000 stanovnika, a žene rađaju manje dece od evropskog proseka.
Kao deo mera za podsticanje nataliteta, mladi parovi mogu da dobiju kredit od 36 000 dolara, koji će biti otpisan pošto par dobije treće dete.
U trenutku dok je Orban iznosio nove mere podsticaja rađanja, u Budimpešti je dve hiljade ljudi demonstriralo protiv politike koju zagovara njegova Vlada.
Plan za podsticaj nataliteta
Mađarska vlada planira da u naredne tri godine izgradi 21 000 vrtića, dve ipo milijarde eura biće uloženo u obnovu zdravstvenog sistema, mladim parovima biće odobravani krediti, a država će pomoći i kupovinu porodičnih automobila.
Orban, čija je partija “Fides”, zahvaljujući antiimigracionoj platformi, na izborima prošle godine pobedila po treći put zaredom, izrazio je nadu da će posle izbora u maju sve evropske institucije biti pod kontrolom “anti-imigracionih snaga”.
U Mađarskoj stopa fertiliteta niža od evropskog proseka
Prosečan broj dece koji se rodi na jednu stanovnicu Mađarske je 1.45, što je niže od evropskog proseka koji iznosi 1.58 rođene dece na jednu Evropljanku.
Francuska ima najvišu stopu fertiliteta – 1.92 dece po ženi, a Španija i Italija najnižu – 1.34, stoji u izveštaju Eurostata.
Nigerija je inače zemlja koja ima najveću stopu fertiliteta na svetu, gde se na jednu stanovnicu Nigerije rodi sedmoro dece.
Podizanje stope nataliteta je veoma teško
Izveštač BBC-ja iz Budimpešte, Nik Torp za BBC javlja da Vladine mere u Mađarskoj favorizuju imućne mađarske porodice, dok potpuno ignorišu siromašnu populaciju, uključujući i 750 000 Roma. Poreske olakšice neće mnogo pomoći porodicama koje svakako plaćaju mali porez.
Krediti koje porodice mogu da iskoriste za kupovinu kuće nude se onima koji i sami imaju da ulože sličnu sumu, a samo jedan deo stanovništva zaista i ima.
Broj stanovnika Mađarske je u stalnom padu od 1980. Godine do danas, sa 10.7 miliona do 9.7 miliona. Više od pola miliona Mađara preselilo se u Zapadnu Evropu u poslednjoj deceniji, a nemoguće je znati koliko njih će se vratiti.
Povećati broj rođenih je veoma teško, jer je sve manje žena koje su u godinama u kojima mogu da rode, a u narednim godinama taj broj će opasti za 20 odsto – to znači da će sve manje žena treba da ima više beba.
Glavna ideja ovih mera je da se stopa fertiliteta do 2031. podigne na 2.1.
Šta druge zemlje rade po ovom pitanju?
Stopa nataliteta u Rusiji pada već decenijama, sa 149 miliona koliko je Rusa bilo 1991. do 140 miliona u 2018., a prosečan broj godina porastao je sa 33 na 39. Zato ruska vlada najsiromašnijim porodicama od marta 2018. daje oko 150 dolara mesečno dok prvo dete ne napuni 18 meseci, kao i 300 000 rubalja kao jednokratnu pomoć za svako sledeće dete.
Stopa rađanja u Italiji je među najnižima u Evropi, zajedno sa Kiprom i Španijom. Italija majkama uplaćuje 80 eura mesećno za svako rođeno dete.
U Nemačkoj je više dece rođeno 2016. godine nego u bilo kojoj godini od 1996., pošto je Nemačka uveča niz podsticajnih mera za parove koji imaju decu. Nemci su uveli novi zakon „Good KiTa Act” koji garantuje niže naknade za vrtiće rodtieljima koji ne mogu da priušte punu cenu i otpisivanje poreza za roditelje koji primaju dečiji dodatak i socijalnu pomoć.
Komentari (0)