Jedan od velikih strahova trudnica jeste karlični položaj fetusa, tj. uzdužni položaj sa prednjačećom karlicom. Buduće mame često žele carski rez, mada je prema proceni akušera najbolji porođaj onaj koji može da se izvede brzo, jednostavno i u pravom trenutku.
Foto: Freepik
Karlični položaj je položaj bebe u materici zadnjicom ili nogama nadole, odnosno kada se u donjem delu materice napipavaju zadnjica ili noge ploda, i sreće se prosečno kod 3-4 odsto žena. Kao relativno retka pojava, ovakva trudnoća i položaj smatraju se visoko rizičnim i trudnice kod kojih je konstatovana moraju ozbiljno voditi računa o svom zdravlju.
Pročitajte i: Kalendar pregleda u trudnoći – po trimestrima
Pod time podrazumevamo redovne kontrole kod ginekologa-akušera (akušerski pregled, ultrazvuk, laboratorija) i odgovorno ponašanje prema uputstvima lekara.
Vrste karličnog položaja fetusa
#1 ”Zadnji položaj” – U ovom slučaju moguć je čisto zadnji i meštovito-zadnji položaj. Kod čisto zadnjeg na ulazu u karlicu (prema izlazu iz materice) leži zadnjica bebe, noge su savijene u kukovima i kolenima i leže duž tela. Kod meštovito-zadnjeg položaja, bebina zadnjica je zajedno sa nogama okrenuta ka karlici, noge su savijene u kukovima i zglobovima kolena.
#2 Nožno prednjačenje ploda – Razlikujemo dva načina nožnog prednjačenja ploda:
- kada prednjače obe noge, malo razmaknute u kukovima i zglobovima kolena
- kada je jedna noga pružena u kuku i kolenu, druga savijena u kuku i leži više
Karlični položaj često je uslovljen prostornim problemom u uterusu i beba zauzima stav u kojem se oseća najprijatnije. Da li se radi o jednom od ovih nepravilnih položaja može se utvrditi i spoljnim pregledom trbuha. Kod normalne trudnoće materica je razvučena uzdužno, a ne poprečno. Spoljni pregled pružiće uvid u to da li se glava nalazi levo, a karlica ploda na desnoj strani.
Foto: Freepik
”Spoljni” i ”unutrašnji” okreti
Karlični položaj bebe najčešće se dijagnosticira u 28. nedelji trudnoće i ne mora da se zadrži do porođaja. Sve do 36. nedelje položaj bebe u materici se menja, jer se ona vrti kako joj odgovara. Ranije su akušeri u toku 37-38. nedelje pokušavali da vrate bebu u uzdužni položaj pomoću tzv. ”spoljnog okreta”. Međutim, ovaj zahvat je često bio neefikasan i nosio je sa sobom opasnost od raslojavanja placente, pritiska ili obavijanja pupčane vrpce, te se više ne primenjuje u praksi.
Akušerska intervencija pri karličnom porođaju koja se sve ređe primenjuje je ”unutrašnji okret” u toku porođaja. Tada se izvlači noga bebe, koja se dovodi u uzdužni položaj, ali karlični, pa se i porođaj vodi po mehanizmu “karličnog” rađanja. Danas se primenjuje kod nekih blizanačkih trudnoća, gde je drugi blizanac u poprečnom polozaju.
Faktori rizika karličnog položaja su:
1. Sniženje tonusa i osetljiva materica; smanjenje sposobnosti korekcije položaja bebe kontrakcijama njene muskulature.
2. Povećana pokretljivost ploda kod viška plodove tečnosti (hidraminiona); nedonesena trudnoća (bebe manje telesne težine).
3. Manjak plodove vode i anomalije u razvoju materice; ograničena pokretljivost deteta i mogućnost njegovog okretanja glavom nadole.
4. Diskordinacija porođaja; preraspodela mišićnog sloja materice (miometrija) između dna, tela i donjeg segmenta materice; prevrtanje bebe
View this post on Instagram
Komentari (0)