Čvorići u dojkama, uglavnom dobroćudne promene u vidu cista i fibroadenoma, posledica su disbalansa u lučenju hormona jajnika u drugoj fazi ciklusa i mogu lako da se izleče.
Važno je samo da se utvrdi koji se od hormona jajnika ne luči u pravoj meri i dodati ono što nedostaje ili smanjiti višak. Najčešće je koncentracija progesterona malo niža od normalne, ili je „u višku” estradiol, glavni ženski polni hormon.
Ovaj disbalans stimuliše tkivo dojke da stvara ciste. Nekada u hormonski poremećaj može da se „umeša” i pojačano lučenje prolaktina što, takođe, izaziva stvaranje promena u dojkama.
– Kada se devojka ili žena žali na nadutost ili bolove u dojkama pred menstruaciju, neprijatnost koja prestaje sa pojavom ciklusa, lekar pre svega mora da uradi ultrazvuk dojki koji će pokazati da li je njihovo tkivo normalno ili je izmenjeno – objašnjava profesor dr Svetlana Vujović, internista-endokrinolog Medicinskog fakulteta u Beogradu, sa Klinike za endokrinologiju Kliničkog centra Srbije.
– Ukoliko se vide ciste, važno je izmeriti njihovu veličinu i precizirati mesto gde se nalaze u dojci da bi se kasnije lakše pratile. Nakon toga se rade hromonske analize i propisuje terapija koja treba da ispravi hormonski disbalans. Cista će se nakon izvesnog vremena polako smanjiti i nestati.
Mnoge žene, kada napipaju nešto neobično u dojkama, odlaze prvo kod hirurga, koji otkrije da je reč o benignoj promeni, ne preduzima nikakvo lečenje. A cista i dalje raste.
– Poznajem ženu koja je imala osam operacija na jednoj dojci, svaki put su vađene ciste koje su se iznova javljale, jer se operacijama nije uticalo na uzrok, nego se lečila posledica – ističe naša sagovornica. – Ni punktiranje ciste neće rešiti problem. Na ovaj način može samo da se proveri da li postoje neke zloćudne ćelije, ali se one retko nalaze u cistama.
Najblaži način korekcije disbalansa je davanje želea koji sadrži prirodan hormon progesteron. On se namaže na kožu dojke, upije i smanjuje veličinu cista. Utiče samo lokalno.
– Ukoliko žena ima i neki drugi ginekološki problem izazvan nedostatkom progesterona (na šta mogu da ukažu promene na jajnicima, materici), mogu da se daju progesteronski preparati koji sadrže veću dozu ovog hormona nego žele – napominje dr Vujović.
– Terapija se određuje prema hormonskom disbalansu, veličini ciste i udruženosti sa nekim drugim promenama u telu. I davanje kontraceptivnih pilula u nekim slučajevima takođe može da ispravi hormonski disbalans.
KONTROLA DVAPUT GODIŠNJE
Kada se ženi propiše terapija za uspostavljanje hormonskog balansa, kontrola se radi dva puta godišnje. Svaki put se ultrazvukom meri koliko se cista smanjila i nastavlja se sa terapijom dok ona potpuno ne nestane. Tek tada se terapija prekida, a nakon šest meseci pacijentkinja ponovo dolazi na kontrolu.
– Ako jajnici nastave da prave problem, vraćamo lekove – kaže profesor dr Svetlana Vujović.
– Kod nekih žena zbog procesa starenja jajnika izmeni se uzrok koji je izazivao poremećaj, pa nema razloga da se ponovo daju lekovi. Lečenje najčešće traje godinu ili dve.
Komentari (0)