Lenja deca mogu da prirede vrlo frustrirajuće situacije svojim roditeljima. Ovo zasigurno nije osobina koju bilo ko voli, a nažalost, sve češći uticaj okoline, kompjutera i slično dovodi do toga da deca postaju lenja da rade bilo šta, a sve više prkose roditeljima i okreću stvari u svoju korist gde vide da to mogu. Najvažnije je iskoreniti ovaj problem pre nego što zaista postane ozbiljan.
Teško je očekivati da će dete raditi nešto ako mu roditelj ne pokaže primer. Pokažite mu kako na pravilan način da održava ravnotežu radne etike, a posebno mu dajte do znanja da svojim odrastanjem prihvata određene obaveze koje dolaze s time. Koristite pohvale ako dete učini nešto dobro. Decu to motiviše. Međutim, pokažete otvoreno i kada ne učini nešto kako treba.
To uči vašu decu šta da očekuju od vas. Na primer, nemojte lenjost ponekad tolerisati, a ponekad ne. Deca to vide kao priliku koju mogu iskoristiti jer znaju da ćete popustiti i da zapravo vaše ranije reči nisu bile toliko bitne. Deca imaju tendenciju da rade onako kako su naučili i kako se od njih očekuje, u većini slučajeva. To bi značilo da, ako ste dete naučili da radi nešto na jedan način, ono će tako i raditi. A ako ste ga naučili da ima svoje obaveze, vrlo je verovatno da će ispuniti ta očekivanja. Od malena ih naučite da ne može biti tako kako oni zamisle u određenim situacijama, već da postoje i granice koje treba poštovati.
Naučite kako da zaradi novac
Nemojte uvek ići na ruku i davati detetu novac kad god to poželi. Naučite ga da novac treba zaraditi. To je ujedno i prilika da ukažete na radnu etiku i naučite ga da razlikuje šta znači dobra radna etika, a da je suprotnost tome upravo lenjost. Time mu pomažete i da razvije poštovanje prema drugima i prema vama. Mnoga deca ”steknu” lenjost i time što se nepravilno hrane, stalno sede ispred tv-a, kompjutera i slično. Nije rešenje stavljati zabrane, ali je bitno da znati da se postavite i uvesti ograničenja.
Komentari (0)