Grč može nastupiti kada se mišić nesvesno steže – najčešće usred telesne aktivnosti, no ponekad se može i javiti u snu. Obično se javlja ako je osoba nepripremljena za telesne napore kojima se izlaže. Recimo ako se tek počela baviti nekim sportom ili vežbati, gotovo sigurno će se sresti s grčevima ako preteruje s telesnom aktivnošću.
Jedan od razloga ove boli povezane s grčevima može biti hipoksija, tj. nedostatna količina kiseonika u ćelijama i tkivu zbog smanjene količine udahnutog vazduha. Budući da kod trčanja telo ima izraženiju potrebu za kiseonikom, ono daje impuls za stvaranjem većeg broja eritrocita. Usred ovog procesa nastaje bol.
Druga teorija ukazuje da je poreklo ove boli grč u dijafragmi, velikoj i pljosnatoj mišićnoj membrani koja odvaja grudi od abdominalnih organa i pomaže vazduhu da uđe i izađe iz pluća.
Šta učiniti kada vas uhvati grč?
1. Lagano istegnite mišić. Blago masirajte bolno područje.
2. Dok vas muči grč, nanesite nešto toplo na mišić. Ako osećate bol posle grča, na mišić nanesite hladan oblog.
3. Pijte puno vode – vrlo je važno popiti puno tečnosti pre početka telesne aktivnosti, jednako kao za vreme i posle vežbanja kako bi mišići mogli nesmetano “obavljati svoj posao”, a mi se što manje umorili. Znojenjem iz tela gubimo vodu i minerale koji su i te kako potrebni kod napora.
4. Ako vas uhvati grč ispod rebara dok trčite, stisnite bolno područje rukom i usporite tempo. Nikako nemojte stati. Bol bi uskoro trebala popustiti.
5. Popijte nesteroidni protivupalni lek za suzbijanje bolova, a u svoju ishranu uključite dovoljno kalijuma i magnezijuma.
6. Kada vežbate nemojte preterivati. Postupno unapređujte svoju formu. Budite razumni i imajte na umu da se početnici ne mogu meriti s naprednim vežbačima.
7. Nakon vežbanja obavezno se istegnite jer istezanje mišića može prekinuti signal boli. Jednako tako, redovito istezanje smanjuje učestalost pojave grčeva.
Komentari (0)