Ringla od šporeta, pegla, vrela tepsija iz rerne ili šerpa sa šporeta, vrelo mleko ili supa, ili čak hemijska sredstva – sve su to stvari koje dovode decu u rizik od opekotina u kući. Kada su mala, teško im objasniti šta se sme, a šta ne sme, mada i starija deca umeju da se povrede.
Šta kad se dete opeče kod kuće
Izvor: Bebac.com
Kada se to već dogodi, bitno je da roditelj zna kada i kako da pomogne. Postoje situacije u kojima kućna apoteka rešava stvar, ali nekad se mora zatražiti stručna medicinska pomoć.
Pedijatar dr Ruža Bajić pojasnila je za portal B92.net kako treba reagovati u datoj situaciji.
Foto: Freepik
– Ako dođe do opekotina na manjoj površini kože bez stvaranja plika, tada je dovoljno da stavite hladne obloge ili da opečeno mesto poturite pod mlaz hladne vode 15 minuta. Namažite jekodermom – kaže dr Bajić.
Ipak, kada je opekotina veća od dečjeg dlana i ima plikove, roditelj mora da zatraži pomoć lekara.
– Tada samo opečeno mesto pokrite sterilnom gazom, dajte detetu nesto protiv bolova, na primer paracetamol, i odvedite ga do najbliže zdravstvene ustanove.
Kada je reč o opekotinama od sunca, iako još uvek nismo u situaciji da slobodno boravimo na otvorenom ili planiramo sigurno letovanje, opštepoznata je stvar da dečju kožu treba zaštiti preparatima za zaštitu kože sa visokim faktorom UVA i UVB zaštite (preko 30), poželjno sa mikropigmentima, kaže dr Bajić, jer je dečja koža tanka i nežna, i kao takva je osetljiva na sunčevo UV zračenje, podložna je opekotinama.
– Zbog toga se ne preporučuje izlaganje suncu mališana uzrasta do šest meseci. Starija deca mogu se izlagati sunčevim zracima vrlo oprezno i kratko, ujutru do 10 i posle 17 sati.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)