Tako je i dečak Vanja požurio da se rodi u maju ove godine, pa su Sanju Marinović sa Novog Beograda porodili majka i sestra. U spavaćoj sobi. Sve potrebne instrukcije stigle su od lekara, dok hitna pomoć nije došla i prevezla majku i bebu u bolnicu, pišu ”Novosti.”
Ovakvi porođaji, međutim, nisu bezbedni ni za majku ni za bebu.
Službe u Srbiji nisu organizovane i ne postoji mogućnost porođaja kod kuće, smatra dr Dragan Antić, direktor Bolnice za ginekologiju i akušerstvo KBC ”Dr Dragiša Mišović”.
”Od otvaranja nismo imali nijedan slučaj da su nam doveli porodilju koja se porodila van zdravstvene ustanove”, kaže dr Antić.
”Žena može da se porodi gde god hoćete”, priča prof. dr Dušan Stanojević, direktor GAK ”Narodni front”. ”Nije problem u tome, već u tome što postoji određeni broj žena koje bi sigurno umrle bez stručne pomoći. Taj procenat ide od pet do 10 odsto.
Mađarska i Holandija dozvoljavaju porođaje kod kuće. Tako kod naših komšija žena može da se porodi u domaćim uslovima ukoliko nije bilo komplikacija u trudnoći. Uz to, mora da ima od 18 do 40 godina i da joj kuća nije udaljena 20 minuta od bolnice.
Nažalost, u Srbiji ne postoje uslovi za ovakav porođaj. A neće ih, kako stvari stoje, još dugo ni biti.
”Na Zapadu se žene porađaju u ovakvim uslovima, jer je država organizovana”, ističe dr Stanojević za ”Novosti.”
”U Holandiji stoji ambulantni auto ispred kuće u kojoj se žena porađa. A policajac na raskrsnici zna da se to dešava i da mora da zaustavi saobraćaj istog momenta ako se nešto iskomplikuje. I klinika je obaveštena da se neko porađa u kućnim uslovima i spremna je da hitno primi takvog pacijenta. Nekad treba da se radi carski rez ili da se zbog krvarenja izvadi materica. Tu su u pitanju minuti.”
Pročitajte još:
Šta sve mogu biti razlozi za preveremeni porođaj? >>
Šta vam može ukazati na prevremeni porođaj? >>
Komentari (0)