Trudnički mozak je kada tokom trudnoće zaboravljate neke stvari. Da li trudnoća može negativno da utiče na memoriju? Pročitajte ovaj članak pa vidite da li trudnički mozak postoji ili je to samo mit.
Da li ste znali da tokom trudnoće ženski mozak pamti samo 8% stvari, mada ona ne gubi ćelije iz mozga.
Tokom trudnoće zena prolazi kroz mnoge promene, naročito emotivne i fizičke prirode. Gubitak memorije, ili zaboravljanje je jedan od čestih problema koji se naziva ”trudnički mozak”.
Istraživanja pokazuju da zaista postoji veza izmedju trudnoće i memorije. Jer sve te promene koje izaziva trudnoća, fizičke, psihičke, hormonske, emotivne, utiču u velikoj meri i na pamćenje.
Najčesci razlozi zbog kojih dolazi do zaboravljanja.
Pojačan stres i nervoza
Nedostatak sna
Promene u mozgu
Naučnici nisu sigurni oko veličine mozga tokom trudnoće, ali je činjenica da do smanjenja ipak dolazi. Žena ne gubi ćelije iz mozga, znači do smanjenja ne dolazi zbog ćelija. Neka istraživanja pokazuju da je to prirodna pojava u kojoj se to dešava ženama samo zbog toga da bi više bile okupirane bebabam i udaljile se od ostalih, u tom trenutku, nebitnih stvari.
U svakom slučaju trudnoća ima pozitivan uticaj na mozak. Tačno je da mozak prolazi kroz odredjene promene ali to je iz razloga da bi žene postale bolje majke.
Istraživanja na životinjama su pokazala da majke imaju bolju memoriju od onih koje nisu majke. Hrabrije su i bolji lovci su.
Helen Christensen, direktor centra za naučno mentalno istraživanje na univerzitetu u Australiji ističe da trudnoća pozitivno utiče na mozak i da je žena posle porodjaja boljih mentalnih sposobnosti.
To ti je trudnički mozak. Zaboravljaš stvari.
Komentari (0)