Molarna trudnoća je oblik abnormalne trudnoće tokom koje se maternica puni mehurićima, odnosno malenim belikastim cisticama koje se na ultrazvuku vide kao grozdaste strukture. To tkivo stručno se naziva hidatiformna mola. Istovremeno ne dolazi do razvoja embriona, odnosno fetusa, zbog hromozomskih poremećaja prilikom oplodnje.
Što uzrokuje molarnu trudnoću?
Svaka ćelija u ljudskom telu sadrži 46 hromozoma, odnosno dva seta po 23 hromozoma. Reproduktivne ćelije (sperma i jajna ćelija) sadrže samo 23, a kad se tokom oplodnje spoje, stvara se novi život, odnosno ćelija koju zovemo ZIGOT. Zigot sadrži 46 hromozoma i daljim deljenjem ćelija razvija se embrion i fetus.
Foto: Shutterstock
Naime, može se dogoditi da je jajna ćelija ”prazna”, odnosno bez hromozoma. Takva jajna ćelija obično odumire sama po sebi, no u 1-2% svih trudnoća, razvija se i stvara molarnu trudnoću. Zbog nedostatka majčine DNA, ne dolazi do razvoja fetusa, ali se množe ćelije buduće posteljice. Takvo stanje naziva se kompletna mola.
Foto: Shutterstock
Faktori rizika
Molarna trudnoća javlja se kod 1 do 3 na 1000 trudnica u razvijenim zemljama. Iako studije još nisu otkrile sve faktore rizika, čini se kako se abnormalne trudnoće ovog tipa češće javljaju kod:
- trudnica mlađih od 16 i starijih od 45 godina (ali samo kad je u pitanju kompletna mola)
- kod žena koje su već ranije imale molarnu trudnoću, rizik za drugu je 15-20% veći
- žena azijskog porijekla
Kod trudnice se najčešće javlja krvarenje iz maternice od 4. do 12. nedelja trudnoće. No mnoge žene nemaju nikakvih simptoma te se molarna trudnoća otkriva prilikom prvog ultrazvučnog pregleda oko 10. nedelje trudnoće.
Od ostalih simptoma mogu se pojaviti:
- izuzetno jake mučnine i povraćanje (hiperemeza)
- abdomen je puno veći no što bi se očekivalo u prvom tromesečju trudnoće
- visoki krvni pritisak ili preeklamsija
- problemi za štitnjačom
Molarna trudnoća najčešće se otkriva ultrazvučnim pregledom i beta HCG merenjima (merenje prisutnosti hormona trudnoće, horionskog gonadotropina, svaka dva dana kako bi se utvrdilo je li trudnoća normalna ili patološka, odnosno da li hormon trudnoće proporcionalno raste).
Na žalost, molarna trudnoća nikada nema sretan kraj i liječenje neće pomoći jer do razvoja fetusa nikada neće doći. Cistice se najčešće uklanjaju postupkom vakuumskog usisavanja, a izvađeno tkivo se šalje na histološku obradu.
Obavezna je kontrola kod lekara kako bi se pratio oporavak žene, a nova trudnoća ne preporučuje se dok visina HCG hormona kroz 6 meseci nije u stabilnim i normalnim vrednostima.
Izvor: klinfo.rtl.hr
Komentari (0)