Dečja bolnica ”Sent Džozef” u Berlinu razlikuje se od ostalih ustanova. Na njoj postoji ”bebi otvor”, zagrejana kutija sa jastukom i ćebadi u kojoj roditelji mogu da ostave svoje bebe. To mogu da učine potpuno anonimno, a statistika pokazuje da se ovo dešava dva puta godišnje.
Šta je bebi otvor?
Izvor: Bebac.com
Otvor za ostavljanje beba je lako primetiti. Na njemu je poklopac od nerđajućeg čelika, koji se lako povlači. Kada roditelj ostavi svoju bebu, istog trenutka se u bolnici akrivira alarm i osoblje bolnice odmah reaguje. Uzima bebu i odnosi je na odeljenje.
Roditelj koji želi da ostavi bebu unutra to može da učini lako, za dva do tri minuta i da ode neprimećen.
On je upoznat da će se bolnica o bebi starati osam nedelja. Ukoliko za to vreme ne promeni odluku, beba se daje na usvajanje.
UJEDINJENE NACIJE KRITIKUJU OVAKVU PRAKSU
”Otvore za bebe”, koji su bili uobičajena praksa u srednjem veku, Ujedinjene nacije najoštrije kritikuju. Anonimnost ovog sistema čini krug onih koji mogu da ostave bebu preširokim.
Komitet Ujednjenih nacija za prava deteta je istakao da su bebi kutije rasprostranjene širom Evrope, a da ih najviše ima u Nemačkoj, čak 99. U Poljskoj je njih 45, u Češkoj 44, Mađarskoj 26, Slovačkoj 16, Litvaniji i Italiji osam, Belgiji, Holandiji, Švajcarskoj , Vatikanu, Kanadi i Maleziji jedna.
Prvi oput su se kutije pojavile u kineskoj provinciji Ksian i dovodile do smrti velikog broja novorođenčadi jer su roditelji decu ostavljali na raznim mestima.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je ranije ove godine izjavila da je neophodno usvajanje zakona koji će majkama dozvoliti da se porode anonimno. Niko osim bolničkog osoblja neće znati za porođaj. Šesnaest godina posle rođenja dete će, prema odredbama oovg zakona, steći pravo da sazna imena roditelja.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)