Novi program predškolskog obrazovanja i vaspitanja nosi naziv ”Godine uzleta” zbog ideje da je period u kome dete ide u vrtić (najčešće od prve do sedme godine) – ključan za njegov ”uzlet” odnosno za razvijanje niza veština i kompetencija koje će mu biti potrebne kasnije u životu. Pojedinii vrtići su počeli sa primenom ovog programa prošle godine, a ostalima je ovaj program novost u upravo ovih dana kad su deca iznova krenula u vrtić.
Vrtić kao prostor u kome dete provodi polovinu svoga dana itekako može biti podsticajan za njegov mentalni i fizički razvoj, a cilj ovog programa jeste upravo podrška dobrobiti deteta.
Zasnovan je na mnogobrojnim teorijama, istraživanjima o dobrobiti dece, ali i uspešnoj praksi u drugim zemljama. Iskustva iz drugih zemalja, ali i teorijske osnove govore o ranom razvoju kao odlučujućem u formiranju detetovih intelektualnih kapaciteta.
Foto: Pixabay
Akcenat programa je na kvalitetu međuljudskih odnosa
Način samog rada je drugačiji u odnosu na ranije programe, a pre svega je zasnovan na odnosima dete – roditelj – vaspitač – vrtić – lokalna i šira zajednica. Fokus je na kvalitetnoj komunijaciji i da zajedničkom delovanju u dobrobiti deteta. Za razliku od prethodnog programa, detetu se ne nameću neophodni sadržaji koje treba da savlada već vaspitači u interakciji sa decom dolaze do ideja o sadržajima koja su im interesantna i korisna.
Dete je kompetentno
Po načelima novog programa dete je kompetentno da AKTIVNO UČESTVUJE U PROCESU SAZNAVANJA I BIRANJA SADRŽAJA i ono je:
– jedinstveno i celovito biće
– kompetentno i bogato potencijalima
– aktivni učesnik zajednice vršnjaka i odraslih
– posvećeno učenju
– kreativno
– biće igre
Foto: Pixabay
Osnove programa su pre svega smernice vaspitačima
Osnove programa treba da služe pre svega praktičarima kao polazište, smernice, ali i povod za razmenu mišljenja sa kolegama, roditeljima i decom.
Načela predškolskog vaspitanja i obrazovanja po novom programu
1. Sagledavanje vaspitanja i obrazovanja kroz celokupno zajedničko življenje dece i odraslih u vrtiću, a koje čini briga, nega, obrazovanje i vaspitanje.
2. Pristup učenju i razvoju se zasniva na povezanom iskustvu onoga što dete čini i doživljava u situacijama koje za njega imaju smisla, a ne kroz izdvojene sadržaje i pojedinačne aktivnosti koje su unapred osmišljene za njegov uzrast.
Foto: Pixabay
Ovim programom podstiče se:
# vera u kapacitete dece predškolskog uzrasta da aktivno učestvuju u svom učenju i razvoju,
# ZNAČAJ IGRE na ovom uzrastu i značaj zajedničkog učešća dece i odraslih za učenje i razvoj;
# profesija vaspitača kao jedinstvena profesija u odnosu na sve druge
# važnost uloge stručnih saradnika (psihologa, logopeda…)
# povezivanje sa lokalnom zajednicom i porodicom i značaj njihove uloge u praksi predškolskog vaspitanja i obrazovanja
Foto: Pixabay
Zajedničko konstuisanje znanja
Po ovom Programu, plan po kojem će deca raditi ne može nastati unapred već je rezultat odnosa svih učesnika u vrtiću i oko njega (porodice, lokalne zajednice i šireg društvenog konteksta).
Praksa po novom programu se odigrava tako što deca i odrasli zajedničko konstruišu znanja i razumevanja sebe i sveta, a ne kroz unapred isplanirane aktivnosti i izdvojene sadržaje.
Komentari (0)