Foto:

Šta deca nasleđuju od svojih roditelja?

Izvor: Bebac.com

Genetsko nasledstvo dobijamo od oba roditelja – pola od majke, a pola od oca. U spiralnom molekulu koji nazivamo DNK (dezoksiribonukleinska kiselina) "zapisane" su sve informacije potrebne organizmu da bi preživeo i prilagodio se okolini. Ali, naši roditelji nam putem svog DNK mogu preneti i niz pogrešnih informacija, odnosno nedostatke svojih gena. To ne znači da će vaše dete, na primer, zasigurno nositi naočare ako ste vi kratkovidi, već samo da za to postoji verovatnoća.

ZDRAV ŽIVOT- NAJBOLJA PREVENCIJA

Nepravilna ishrana i nedovoljno fizičkih aktivnosti često pospešuju ili ubrzavaju pojavu bolesti. Veoma je važno da pedijatru odmah kažete da li se u porodici ponavlja ista tegoba, jer je u tom slučaju prevencija najbitnija.

GENETSKE BOLESTI: Javljaju se kao posledica promena na genima. Mogu biti monogenetske, izazvane promenom samo jednog gena, hromozomske, izazvane promenama u određenom broju gena i strukturi hromozoma, te multifaktorne, kad je u pitanju više gena i kad zavise od uticaja spoljašnjih faktora. Nisu sve bolesti nasledne: "greška" u genima može da se dogodi i tokom trudnoće, kao na primer u slučaju Daunovog sindroma.

NASLEDNE BOLESTI: Uzrokovane su genetskim promenama koje se prenose s roditelja na decu. U brojnim slučajevima, da bi se manifestovale, gen koji izaziva bolest moraju imati oba roditelja (hemofilija, daltonizam, distrofija mišića…).

PORODIČNE BOLESTI: Javljaju se kod više osoba u istoj porodici, ali kod njih još nije otkriven odgovoran gen. U ovom slučaju postoji verovatnoća da će se ista bolest pojaviti i kod dece.

ALERGIJA

KAKO SE NASLEĐUJE: Ukoliko su oba roditelja alergična, verovatnoća da će se ona pojaviti i kod deteta iznosi oko 60%, ako je samo jedan roditelj alergičan, rizik je oko 40%, a ako u porodici nema ove tegobe, šanse su manje i padaju na 10%. Pored naslednih sklonosti, ovo neprijatno oboljenje može biti izazvano i nizom drugih faktora, na primer učestalim kontaktom sa alergenima (materije koje izazivaju alergiju), načinom života (gradsko stanovništvo češće oboleva od seoskog)… Alergeni mogu biti različiti, a delimo ih na prehrambene, inhalacijske i kontaktne. Među one najčešće, ubrajaju se: kućna prašina, prašinska grinja, različite vrste polena i namirnice (mleko, žitarice, voće).

PRVI SIMPTOMI: Mogu se javiti već pri porođaju, a neurodermitisi su obično propratna pojava. To su i dugotrajne prehlade, bronhitis, otežano disanje, osip na koži, proliv, grčevi u stomaku.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Nakon navršene druge godine, jednostavnim testiranjem na koži može se utvrditi da li je reč o alergiji, a kod dece mlađeg uzrasta testira se krv. Kada se utvrdi dijagnoza, započinje se lečenje, zavisno od vrste alergije.

KRATKOVIDOST

KAKO SE NASLEĐUJE: Ukoliko su oba roditelja kratkovida, veliki su izgledi da će i dete nosti naočare. Isto važi i kad je neko u porodici dalekovid ili astigmatičan.

PRVI SIMPTOMI: Poremećaj vida postaje uočljiv kad dete krene u školu – verovatno je učiteljica ta koja prva primeti da dete ne može da čita sa table ili da je previše nagnuto nad sveskom dok piše. Javlja se i pečenje u očima ili glavobolja, pa ne bi trebalo zanemariti te znake. Kod malog deteta teže je otkriti ovaj problem i zato pažljivo posmatrajte svoje dete – da li predmete koje drži u rukama previše približava očima ili pak često sedi blizu ekrana televizora.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Ukoliko su oba roditelja "slabovida", povećana je verovatnoća da će i dete imati iste smetnje, pa bi mališana trebalo odvesti na oftalmološki pregled već tokom prve godine. U svakom slučaju, prvu kontrolu treba uraditi s tri godine.

DEPRESIJA

KAKO SE NASLEĐUJE: U slučaju da neko u porodici pati od depresije (često je to majka), rizik se povećava na 40% do 50%, jer je "bolest duha" nasledna. Naravno, reč je o klinički dokazanoj depresiji, a ne o promenama raspoloženja ili o periodima kada ste nervozni zbog umora i kad se osećate kao da ne možete dalje. Osim toga, nasleđuje se samo sklonost ka depresiji, a okolina u kojoj dete raste može da izazove njen razvoj.

PRVI SIMPTOMI
: Dete previše ili premalo spava, malodušno je, nemotivisano, nema volje da radi ono što mu se ranije sviđalo, poput igranja loptom sa prijateljima, gledanja crtaća ili odlaska kod bake. Često plače bez razloga ili se previše brine zbog školskih obaveza. Nije reč o pojedinačnim slučajevima, nego o dužem periodu promene ponašanja – nekoliko meseci, godinu dana…

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Pažljivo posmatrajte svoje dete jer nije uvek lako zapaziti simptome depresije. Slučajevi ove bolesti u porodici mogu biti ozbiljan znak upozorenja.

KARIJES I BOLESTI ZUBA

KAKO SE NASLEĐUJE
: Istina, karijes je bolest prouzrokovana bakterijama, ali ima dece koja su mu sklona više nego neka druga, zato što i njihovi roditelji pate od bolesti zuba. Drugi problem je loš zagriz ili poremećaj u žvakanju usled nasledne deformacije vilice.

PRVI SIMPTOMI: Donja vilica, koja je previše izbačena, nije uvek vidljiva mana. Zato je važno da se to na vreme otkrije.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Da biste sprečili pojavu karijesa, budite istrajni u sprovođenju higijene usta, ali pre svega, vi treba da budete primer svom detetu – kad vas vidi sa četkicom, oponašaće vas. Osim toga, vodite ga na stomatološke preglede svakih šest meseci. U slučaju da neko u porodici ima izbačenu donju vilicu, posetite stomatologa već u detetovoj četvrtoj godini.

EKCEM I PSORIJAZA

KAKO SE NASLEĐUJE: Ukoliko u porodici ima obolelih od alergija, možda je i dete nasledilo sklonost ka atopijskom ekcemu. Genetskim putem se prenosi i psorijaza, ali može da se ispolji i nakon jake bakterijske infekcije (upala krajnika ili ždrela) ili kod adolescenata nakon psihofizičkog stresa.

PRVI SIMPTOMI: Svrab i crvenilo u naborima ruku i nogu, oko očiju i iza ušiju, ukazuju na pojavu atopijskog ekcema. Psorijaza se javlja po celom telu s tvrdim mrljama koje prati ljušćenje kože.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE?
Kožu svog deteta redovno mažite hidratantnom kremom i ne koristite parfimisane sapune. Oblačite ga u tkanine od prirodnih vlakana.

ASTMA

KAKO SE NASLEĐUJE: Astma je bolest sa dominantnim simptomom upale disajnih puteva, praćena kašljem, iskašljavanjem i otežanim disanjem. Kod mlađih bolesnika najčešće nastaje usled alergije, dok se u srednjem životnom dobu javlja kao bronhijalna astma. Ukoliko jedan od roditelja boluje od astme, verovatnoća da će i dete oboleti iznosi oko 25%.

PRVI SIMPTOMI: Dete ima učestale "bronhitise" i otežano diše, kija i javlja se svrab u nosu.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Ako posumnjate na alergiju, napravite testove (na koži ili u krvi), citološki pregled ispljuvka i brisa nosa. Na osnovu nalaza i uspostavljene dijagnoze preduzima se lečenje specifičnim lekovima koji "stišavaju" alergijsku upalu. Terapija se sprovodi antihistaminicima i savetuje se povećanje vlažnosti vazduha u prostoriji i izbegavanje pušenja u kući. U dečjoj sobi ne treba da se nalaze tepisi ili itisoni, dok jastuk, pokrivač i zavese treba često prati. Iz kutije za igračke izbacite one plišane i krpene.

POREMEĆAJI U ISHRANI

KAKO SE NASLEĐUJE: U slučaju da su oba roditelja veoma krupna, male su šanse da će njihovo dete biti sitno. Međutim, da li će dete postati gojazno, zavisi od toga šta i koliko jede, odnosno kako su ga roditelji naučili. Ukoliko se ne bavi sportom i provodi po ceo dan ispred kompjutera ili televizora, imaće višak kilograma. U porodici je bilo slučajeva anoreksije i bojite se da će i vaša kćerka oboleti? Nema razloga za zabrinutost jer su anoreksija i bulimija psihički poremećaji koji se ne nasleđuju.

PRVI SIMPTOMI: Prvi znak upozorenja jeste gojaznost ustanovljena nakon prve godine života, kad pedijatar procenjuje da li je odnos između težine i visine u granicama normale.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Pripazite na ishranu i fizičke aktivnosti ako želite da sprečite gojaznost kod svog deteta. Za neke eventualne druge probleme ishrane, odmah posetite pedijatra, a zatim i stručnjaka za poremećaj ishrane.

DALTONIZAM

KAKO SE NASLEĐUJE: Daltonizam je nasledna anomalija koja se prenosi hromozomom X i koja češće pogađa dečake nego devojčice. Devojčice ređe pate od daltonizma jer ako im je pogođen samo jedan X hromozom, a drugi poseduje gen za raspoznavanje boja, dete normalno vidi boje.

PRVI SIMPTOMI: Rana dijagnostika daltonizma nije od presudne važnosti jer se ne može lečiti. Nakon treće godine može se ispitati oštrina vida, a pomoću posebnih tablica osetljivosti za boje i testa pseudohromatskih ploča može se ustanoviti da li dete raspoznaje boje.

šTA TREBA DA UČINITE? Ukoliko oftalmolog ustanovi da vaše dete pati od daltonizma, ponudiće vam specijalna sočiva i naočare s posebnim filterima koji pojedine boje čine vidljivim. Međutim, to se odnosi samo na decu koja ne pate od potpunog, već delimičnog neraspoznavanja boja.

U NOVOM BROJU MAGAZINA MOJA BEBA PROČITAJTE JOš:

Kako odbraniti bebu od adenovirusa?

Pravilno kuvanje povrća – zdrave i ukusne kašice!

Kako pripremiti dete za dolazak druge bebe?

Poremećaj govora – šta kada riba postane jiba ili liba?

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Genetsko nasledstvo dobijamo od oba roditelja – pola od majke, a pola od oca. U spiralnom molekulu koji nazivamo DNK (dezoksiribonukleinska kiselina) "zapisane" su sve informacije potrebne organizmu da bi preživeo i prilagodio se okolini. Ali, naši roditelji nam putem svog DNK mogu preneti i niz pogrešnih informacija, odnosno nedostatke svojih gena. To ne znači da će vaše dete, na primer, zasigurno nositi naočare ako ste vi kratkovidi, već samo da za to postoji verovatnoća.

ZDRAV ŽIVOT- NAJBOLJA PREVENCIJA

Nepravilna ishrana i nedovoljno fizičkih aktivnosti često pospešuju ili ubrzavaju pojavu bolesti. Veoma je važno da pedijatru odmah kažete da li se u porodici ponavlja ista tegoba, jer je u tom slučaju prevencija najbitnija.

GENETSKE BOLESTI: Javljaju se kao posledica promena na genima. Mogu biti monogenetske, izazvane promenom samo jednog gena, hromozomske, izazvane promenama u određenom broju gena i strukturi hromozoma, te multifaktorne, kad je u pitanju više gena i kad zavise od uticaja spoljašnjih faktora. Nisu sve bolesti nasledne: "greška" u genima može da se dogodi i tokom trudnoće, kao na primer u slučaju Daunovog sindroma.

NASLEDNE BOLESTI: Uzrokovane su genetskim promenama koje se prenose s roditelja na decu. U brojnim slučajevima, da bi se manifestovale, gen koji izaziva bolest moraju imati oba roditelja (hemofilija, daltonizam, distrofija mišića…).

PORODIČNE BOLESTI: Javljaju se kod više osoba u istoj porodici, ali kod njih još nije otkriven odgovoran gen. U ovom slučaju postoji verovatnoća da će se ista bolest pojaviti i kod dece.

ALERGIJA

KAKO SE NASLEĐUJE: Ukoliko su oba roditelja alergična, verovatnoća da će se ona pojaviti i kod deteta iznosi oko 60%, ako je samo jedan roditelj alergičan, rizik je oko 40%, a ako u porodici nema ove tegobe, šanse su manje i padaju na 10%. Pored naslednih sklonosti, ovo neprijatno oboljenje može biti izazvano i nizom drugih faktora, na primer učestalim kontaktom sa alergenima (materije koje izazivaju alergiju), načinom života (gradsko stanovništvo češće oboleva od seoskog)… Alergeni mogu biti različiti, a delimo ih na prehrambene, inhalacijske i kontaktne. Među one najčešće, ubrajaju se: kućna prašina, prašinska grinja, različite vrste polena i namirnice (mleko, žitarice, voće).

PRVI SIMPTOMI: Mogu se javiti već pri porođaju, a neurodermitisi su obično propratna pojava. To su i dugotrajne prehlade, bronhitis, otežano disanje, osip na koži, proliv, grčevi u stomaku.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Nakon navršene druge godine, jednostavnim testiranjem na koži može se utvrditi da li je reč o alergiji, a kod dece mlađeg uzrasta testira se krv. Kada se utvrdi dijagnoza, započinje se lečenje, zavisno od vrste alergije.

KRATKOVIDOST

KAKO SE NASLEĐUJE: Ukoliko su oba roditelja kratkovida, veliki su izgledi da će i dete nosti naočare. Isto važi i kad je neko u porodici dalekovid ili astigmatičan.

PRVI SIMPTOMI: Poremećaj vida postaje uočljiv kad dete krene u školu – verovatno je učiteljica ta koja prva primeti da dete ne može da čita sa table ili da je previše nagnuto nad sveskom dok piše. Javlja se i pečenje u očima ili glavobolja, pa ne bi trebalo zanemariti te znake. Kod malog deteta teže je otkriti ovaj problem i zato pažljivo posmatrajte svoje dete – da li predmete koje drži u rukama previše približava očima ili pak često sedi blizu ekrana televizora.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Ukoliko su oba roditelja "slabovida", povećana je verovatnoća da će i dete imati iste smetnje, pa bi mališana trebalo odvesti na oftalmološki pregled već tokom prve godine. U svakom slučaju, prvu kontrolu treba uraditi s tri godine.

DEPRESIJA

KAKO SE NASLEĐUJE: U slučaju da neko u porodici pati od depresije (često je to majka), rizik se povećava na 40% do 50%, jer je "bolest duha" nasledna. Naravno, reč je o klinički dokazanoj depresiji, a ne o promenama raspoloženja ili o periodima kada ste nervozni zbog umora i kad se osećate kao da ne možete dalje. Osim toga, nasleđuje se samo sklonost ka depresiji, a okolina u kojoj dete raste može da izazove njen razvoj.

PRVI SIMPTOMI
: Dete previše ili premalo spava, malodušno je, nemotivisano, nema volje da radi ono što mu se ranije sviđalo, poput igranja loptom sa prijateljima, gledanja crtaća ili odlaska kod bake. Često plače bez razloga ili se previše brine zbog školskih obaveza. Nije reč o pojedinačnim slučajevima, nego o dužem periodu promene ponašanja – nekoliko meseci, godinu dana…

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Pažljivo posmatrajte svoje dete jer nije uvek lako zapaziti simptome depresije. Slučajevi ove bolesti u porodici mogu biti ozbiljan znak upozorenja.

KARIJES I BOLESTI ZUBA

KAKO SE NASLEĐUJE
: Istina, karijes je bolest prouzrokovana bakterijama, ali ima dece koja su mu sklona više nego neka druga, zato što i njihovi roditelji pate od bolesti zuba. Drugi problem je loš zagriz ili poremećaj u žvakanju usled nasledne deformacije vilice.

PRVI SIMPTOMI: Donja vilica, koja je previše izbačena, nije uvek vidljiva mana. Zato je važno da se to na vreme otkrije.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Da biste sprečili pojavu karijesa, budite istrajni u sprovođenju higijene usta, ali pre svega, vi treba da budete primer svom detetu – kad vas vidi sa četkicom, oponašaće vas. Osim toga, vodite ga na stomatološke preglede svakih šest meseci. U slučaju da neko u porodici ima izbačenu donju vilicu, posetite stomatologa već u detetovoj četvrtoj godini.

EKCEM I PSORIJAZA

KAKO SE NASLEĐUJE: Ukoliko u porodici ima obolelih od alergija, možda je i dete nasledilo sklonost ka atopijskom ekcemu. Genetskim putem se prenosi i psorijaza, ali može da se ispolji i nakon jake bakterijske infekcije (upala krajnika ili ždrela) ili kod adolescenata nakon psihofizičkog stresa.

PRVI SIMPTOMI: Svrab i crvenilo u naborima ruku i nogu, oko očiju i iza ušiju, ukazuju na pojavu atopijskog ekcema. Psorijaza se javlja po celom telu s tvrdim mrljama koje prati ljušćenje kože.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE?
Kožu svog deteta redovno mažite hidratantnom kremom i ne koristite parfimisane sapune. Oblačite ga u tkanine od prirodnih vlakana.

ASTMA

KAKO SE NASLEĐUJE: Astma je bolest sa dominantnim simptomom upale disajnih puteva, praćena kašljem, iskašljavanjem i otežanim disanjem. Kod mlađih bolesnika najčešće nastaje usled alergije, dok se u srednjem životnom dobu javlja kao bronhijalna astma. Ukoliko jedan od roditelja boluje od astme, verovatnoća da će i dete oboleti iznosi oko 25%.

PRVI SIMPTOMI: Dete ima učestale "bronhitise" i otežano diše, kija i javlja se svrab u nosu.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Ako posumnjate na alergiju, napravite testove (na koži ili u krvi), citološki pregled ispljuvka i brisa nosa. Na osnovu nalaza i uspostavljene dijagnoze preduzima se lečenje specifičnim lekovima koji "stišavaju" alergijsku upalu. Terapija se sprovodi antihistaminicima i savetuje se povećanje vlažnosti vazduha u prostoriji i izbegavanje pušenja u kući. U dečjoj sobi ne treba da se nalaze tepisi ili itisoni, dok jastuk, pokrivač i zavese treba često prati. Iz kutije za igračke izbacite one plišane i krpene.

POREMEĆAJI U ISHRANI

KAKO SE NASLEĐUJE: U slučaju da su oba roditelja veoma krupna, male su šanse da će njihovo dete biti sitno. Međutim, da li će dete postati gojazno, zavisi od toga šta i koliko jede, odnosno kako su ga roditelji naučili. Ukoliko se ne bavi sportom i provodi po ceo dan ispred kompjutera ili televizora, imaće višak kilograma. U porodici je bilo slučajeva anoreksije i bojite se da će i vaša kćerka oboleti? Nema razloga za zabrinutost jer su anoreksija i bulimija psihički poremećaji koji se ne nasleđuju.

PRVI SIMPTOMI: Prvi znak upozorenja jeste gojaznost ustanovljena nakon prve godine života, kad pedijatar procenjuje da li je odnos između težine i visine u granicama normale.

šTA TREBA ODMAH DA UČINITE? Pripazite na ishranu i fizičke aktivnosti ako želite da sprečite gojaznost kod svog deteta. Za neke eventualne druge probleme ishrane, odmah posetite pedijatra, a zatim i stručnjaka za poremećaj ishrane.

DALTONIZAM

KAKO SE NASLEĐUJE: Daltonizam je nasledna anomalija koja se prenosi hromozomom X i koja češće pogađa dečake nego devojčice. Devojčice ređe pate od daltonizma jer ako im je pogođen samo jedan X hromozom, a drugi poseduje gen za raspoznavanje boja, dete normalno vidi boje.

PRVI SIMPTOMI: Rana dijagnostika daltonizma nije od presudne važnosti jer se ne može lečiti. Nakon treće godine može se ispitati oštrina vida, a pomoću posebnih tablica osetljivosti za boje i testa pseudohromatskih ploča može se ustanoviti da li dete raspoznaje boje.

šTA TREBA DA UČINITE? Ukoliko oftalmolog ustanovi da vaše dete pati od daltonizma, ponudiće vam specijalna sočiva i naočare s posebnim filterima koji pojedine boje čine vidljivim. Međutim, to se odnosi samo na decu koja ne pate od potpunog, već delimičnog neraspoznavanja boja.

U NOVOM BROJU MAGAZINA MOJA BEBA PROČITAJTE JOš:

Kako odbraniti bebu od adenovirusa?

Pravilno kuvanje povrća – zdrave i ukusne kašice!

Kako pripremiti dete za dolazak druge bebe?

Poremećaj govora – šta kada riba postane jiba ili liba?

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 22.12.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije