Kada je vaše dete u uzrastu između jedne i tri godine, neminovno ćete svakodnevno mnogo puta čuti reč ”ne” ili videti ponašanje kojim dete pokazuje da ne želi da posluša vaš predlog odnosno želi da se ponaša onako kako je samo smislilo.
Foto: Shutterstock
Da bi ”ne” češće bilo ”da”, moraćemo prvo da uđemo u ove male glavice i malo bolje razumemo zašto se ponašaju na ovaj način.
Pre svega, deca u ovom uzrastu su izrazito tvrdoglava, skoro da ne postoje izuzeci. To je razvojno sasvim normalna pojava, ali to za roditelje ume da bude veoma frustrirajuće jer se često osećaju da negde greše, jer ih njihovo dete apsolutno ne sluša.
U ovom periodu svog odrastanja, deca postaju svesna svojih potreba i želja i prilično su uverena u to šta im je potrebno. Svest o željama je često jača od frustracije koju osećaju kada im roditelji nešto brane, i zapravo, govoreći ”ne” i posmatrajući reakciju roditelja oni uče šta je dozvoljeno, a šta ne. Što je roditelj dosledniji, odgovor ”ne” postaje ređi u određenim situacijama. Sa druge strane, što je dete temperamentnije i tvrdoglavije, roditeljima će istrajnost biti veliki izazov, a mališan će ređe odlučivati da odustane od svojih početnih ideja i želja.
Foto: Shutterstock
Ovaj period je osim za roditelje, veoma turbulentan i za decu. Sa pojavom govora, postaju sve svesniji sveta oko sebe i najčešće preko roditelja i njihovih reakcija pokušavaju da ga shvate.
Prvo što žele da shvate je koliko ONI žele da budu nezavisni, a drugo koliko ćete im VI dozvoliti da budu nezavisni u svojim aktivnostima i odlukama. Puno toga se odvija u njihovim glavicama, da kada kažu ”ne” najlakše shvataju gde su granice za njihovo ponašanje kao i šta je dozvoljeno a šta ne. Daju vam vruć krompir i ruke i gledaju šta ćete sa njim uraditi.
Veoma važno za roditelje je da je njihova reakcija na detetovo ”ne” jedna od ključnih faktora u ovoj fazi razvoja, kao i da ”ne” koje čuju od dece je više emocionalno, i još uvek nema veze sa logikom i pravim rezonovanjem i razmišlajnjem o svojim željama. Moglo bi se reći da je više ”borba moći”.
Foto: Shutterstock
Ono što decu u ovom periodu zbunjuje jeste što u isto vreme imaju potrebu da sve što rade bude prihvaćeno i pohvaljeno od strane roditelja, a istovremeno žele da samostalno odlučuju, ali i rade stvari za koje još uvek nisu dovoljno zreli i veoma su uporni u tom nastojanju.
Kako NE da češće bude DA?
Ne pitajte ih šta žele za…
Jedno veoma korisno uputstvo jeste ne pitati malu decu šta žele (da jedu, da obuku, da se igraju…). U njihovim glavicama odjednom se stvara polje sa gomilom mogućnosti i najčešće nisu spremni da daju odgovor i dolazi do odbijanja – poput neću da jedem i slično. Osim toga, odmah se usmeravaju da svoje želje, bez obzira na to da li su one i moguće. Na primer, žele da jedu euro-krem koga nema, i onda plaču zato što baš njega žele da večeru.
Umesto toga, ako već želite da im date mogućnost izbora, ponudite im dve opcije. ”Da li za večeru želiš sendvič ili špagete?”. Sasvim jasno, a deca uglavnom reaguju veoma dobro na konkretna pitanja i osećaju se srećno jer su mogla o nečemu samostalno da odluče.
U slučaju da dete poželi treći opciju, pokušajte da ostanete istrajni i iznova ga uputite na ono što mu je ponuđeno. Nije lako, ali dugoročno se istrajnost veoma isplati, i za vas kao roditelja i za vaše dete.
Foto: Unsplash
Ne reagujte odmah na ”ne”
U nekim slučajevima moguće je dozvoliti detetu da istraje u svom nastojanju da uradi nešto sa čim se ne slažete. Umesto vaše snažne reakcije, možete dete ”strateški” ignorisati. Kada vide da nemaju vašu punu pažnju, deca se uglavnom vrlo brzo predomisle od ”zabranjene” radnje i pređu na onu za koju sigurno znaju da je odobrena sa vaše strane. Naravno, svako dete je specifično na svoj način, pa ni svaka strategija neće ”paliti” kod svakoga, niti u svim situacijama. Na vama je da pokušate.
Skrenite im pažnju
Jedno ”kvalitetno” skretanje pažnje vrlo brzo može ”ne” pretvoriti u ”da”. Skrenite pažnju vašem detetu tako što ćete ga zagolicati, pojuriti, napraviti smešnu facu. Njihova pažnja već se biti kilometrima daleko od konflikta koji ste imali, a njihova upornost će brzo nestati nakon smeha i zabave kojom ih ometete. Koristite ove trikove, dok još možete i dok se na ovaj način mogu nadmudriti.
Foto: Shutterstock
Dajte im ulogu
Za najmlađe nije mala stvar kako ćete pojedinim stvarima dati naziv. Iako je nama odraslima to sasvim svejedno, u svetu malog deteta koje tek gradi sliku o sebi postoji ogromna razlika u tome da li ste rekli ”Hoćeš li da mi pomogneš?” ili ”Hajde da budeš moj pomoćnik!”. U drugom slučaju deca se brzo identifikuju sa ulogom i osećaju bitno. Na kraju ovih aktivnosti ne zaboravite da pohvalite njih odnosno ulogu koju su tada imali. ”Bio si sjajan pomoćnik danas!”. Njima to veoma znači i znajte da ste im ulepšali dan. Ako se deca pitaju, pohvala nikada nije previše.
Mala deca žele da budu velika i odgovorna deca. Kada im date zadatak koji ćete na ovaj način ”upakovati”, šansu da kažu ”ne” smanjujete na minumum.
Foto. Unsplash
Sledeći put kada pomislite kako su vaša deca “proračunata” i sve rade namerno samo da bi nas nervirali, setite se koliko imaju godina, setite se da tek sada uče šta se dešava oko njih, da ste vi njihov prozor u svet, da su im vaše reakcije veoma važne, da im nije potrebno samo da odobravate to što žele jer to najčešće nije promišljeno, već je odlučeno emocionalno i da bi naučiti šta smeju a šta ne iz vaše reakcije. Naoružajte se živcima i velikom ljubavlju u ovom periodu. Srećno!
Komentari (0)