Pravilnik o bezbednosti dečijih igrališta stupio je na snagu krajem avgusta prošle godine i uveo standard za izgled i bezbednost svih igrališta na otvorenom, a u službu bezbednosti dece.
Sva igrališta biće uređena po evropskim standardima, a postojeća će se modifikovati kako bi se u potpunosti iskorenila po decu nebezbedna igrališta.
Ovim pravilnikom je definisano da će biti potrebno tri godine da se sva igrališta dovedu u ispravno stanje – tj. da imaju tri godine da se prilagode novim propisima.
Šta ukoliko igralište ne bude standardizovano?
Ukoliko igralište ni nakon tri godine ne bude dovedeno u ispravno stanje, ono će biti zabranjeno za korišćenje. Kako bi se ispratilo prilagođavanje igrališta, lokalne samouprave su u obavezi da vode evidenciju i obaveštavaju ministarstvo o tome kako će i kada izvršiti prilagođavanje postojećih igrališta, kako bi što manji broj igrališta bio zatvoren.
Foto: Pixabay
Ko će kontrolisati da li su igrališta po standardima?
Za kontrolu će biti zadužena tržišna inspekcija, u saradnji sa komunalnom policijom i lokalnim samoupravama koje će prijavljivati probleme.
Evropski standardi
Svako igralište koje bude izgrađeno od kada je ovaj pravilnik stupio na snagu, poštovaće stroge evropske propise – od mesta na kom igralište može biti izgrađeno, pa sve do izgleda i uklopljenosti elemenata: ljuljaški, tobogana, klackalica, podloge u predelu mogućeg pada deteta i vegetacije u okolini igrališta.
Kako igralište treba da izgleda, koje elemente i na koji način postavljene igralište mora da sadrži, na koji način elementi treba da budu pričvršćeni, kao i koje su odgovornosti investitora – propisuje pravilnik.
Šta se konkretno menja?
Igralište će morati da bude ograđeno u zonama blizu saobraćajnica
U slučaju incidenta odgovornost snosi vlasnik, tj. lokalna samouprava
Igrališta neće moći da se prave svuda
Zbog alergija, predviđa se određena vrsta vegetacije zbog alergija
Za tri godine, sva igrališta koja već postoje moraće da se modifikuju
Podloga mora biti takva da dete prilikom pada ne doživi ozbiljnu povredu, tj. da se mogućnost povrede svede na minimum – pesak, trava, guma, šljunak, uz redovno održavanje.
Ukoliko dečije igralište napravi neka firma ili ustanova, neće moći samo tako da ga ostavi. Pravilnikom je regulisano da onaj ko je napravio igralište, mora da sklopi ugovor sa kućom koja će ga održavati.
Najavljeni propisi o bezbednosti igraonica
Ministarstvo za cilj ima da uredi kompletnu oblast koja se tiče bezbednosti dece, uključujući i sportske terene i zatvorene dečije igraonice. Zato je u planu izrada posebnih propisa kojima će biti regulisane igraonice, sportski rekviziti i oprema za zabavne parkove.
Komentari (0)