Rizik obolevanja od postporođajne depresije za koju se veruje da je posledice hormonske neravnoteže kod novopečenih majki je veći kod žena koje imaju kraće porodiljsko odsustvo, tvrde naučnici s Univerziteta Merilend. To stanje pogađa oko 13 odsto porodilja, a najčešće se javlja oko tri meseca nakon rođenja deteta, rezultati su studije koja je rađena na više od 800 majki.
Šta bude kad mamu odvoje od bebe?
Izvor: Bebac.com
Od njih se jedna grupa na posao vratila šest nedelja nakon porođaja, druga nakon 12 nedelja, a treća šest meseci posle porođaja. Žene koje su ostale na porodiljskom minimalno šest meseci znatno su ređe patile od postporođajne depresije.
– Porodiljsko odsustvo od najmanje šest meseci štiti i dete i majku – rekla je vodeća naučnica studije, dr Rada K. Dager.
Nakon šest meseci, velik broj žena poželi da se vrati na posao jer se u njima javlja nagon da ponovo budu produktivne i druže se sa kolegama – dodala je Dagerova.
U SAD se većina zaposlenih majki na posao vraća tri meseca nakon porođaja, a uobičajeno trajanje odsustva u Evropi iznosi od 14 do 18 meseci, dok je u nekim evropskim zemljama predviđeno porodiljsko odsustvo u trajanju od čak 18 meseci.
Prethodna istraživanja su pokazala da se kod ranijeg povratka na posao žene i dalje fizički i mentalno pripremaju na brigu o bebi, a sve to dok pokušavaju da žongliraju poslovnim obavezam.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)