Već trudni ili radite na tome? Folna kiselina, najverovatnije već i znate, važan je dodatak vašoj ishrani. Donosimo vam osam namirnica kojima možete obogatiti svoju ishranu i dobiti potrebnu dnevnu dozu folne kiseline, a koje su nam itekako dostupne.
Sočivo
Ovo je namirnica koja sadrži najviše folne kiseline. Pola šolje kuvanog sočiva sadrži 180 mikrograma folne kiseline, gotovo 50 odsto dnevne potrebe. Osim toga bogata je i gvožđem, vlaknima i zdravim ugljenim hidratima.
Španat, kelj i blitva
Ovo povrće bogato je vitaminima i folnom kiselinom. Dve šolje španata sadrže 218 mikrograma folne kiseline, a kelj i blitva između 50 i 90 mikrograma na pola šolje.
Narandže
Narandža sadrži 55 mikrograma folne kiseline, a sok od narandže 74 mikrograma folne kiseline po čaši. Fini i zdrav ručak je piletina s narandžom i španatom. Ukusno, zdravo i bogato folnom kiselinom.
Crveni pasulj
Lako se dodaje u različita jela, a sadrži 115 mikrograma folne
kiseline na svakih pola šolje (kuvanog) pasulja.
Brokoli
Brokoli vam osigurava dnevni unos folne kiseline od 104 mikrograma po šolji, odnosno 1/4 potrebnog dnevnog unosa. Ovo izvrsno povrće, osim folnom kiselinom, bogato je i gvožđem, vitaminom C, vlaknima, beta karotenom i kalcijumom.
Integralna testenina i hleb od celog zrna
Integralni špageti sadrže 100 mikrograma folne kiseline po obroku, a kriška hleba od celog zrna sadrži 60 mikrograma folne kiseline. Kombinujte ih s brokolijem ili španatom za ukusan i zdrav obrok.
Suncokretove semenke
Šaka suncokretovih semenki sadrži 82 mikrograma folne kiseline. Možete ih imati stalno u torbi i grickati između obroka ili ih jednostavno posuti po salati i dodati u supu. Osim folne kiseline, sadrže gvožđe i kalcijum.
Sok od paradajza
Sadrži manje šećera od ostalih sokova koje možete piti ujutro, a
osigurava 48 mikrograma folne kiseline po čaši. Uz to, vitamin C iz paradajza pomoći će apsorbovati gvožđe. Nemojte stati samo na soku od paradajza, jedite ih na razne načine, a jedan od njih je kao fina krem supa.
Komentari (0)