Svima nam s vremena na vreme treba detoksikacija, temeljno čišćenje koje nam daje novu energiju za dalje. Ista je stvar i s našim domovima, često prekrcanim nepotrebnim stvarima koje nam samo stvaraju nervozu i nemir. Vreme je da očistite police od nepotrebnih sitnica, ormare od robe koju godinama ne nosite, kupatilo od kozmetike koju nećete nikada nećete staviti na sebe
Da biste stvari držali pod kontrolom i izbegli glumljenje hrčka svaki mesec organizujte jedan dan za raščišćavanje i bacanje nepotrebnih stvari iz svoga doma.
Evo nekoliko napomena šta sve trebate hitno baciti.
Stari časopisi
Rešite se starih magazina i novina jer, pogledajte istini u oči, kada ćete ih opet zaista uzeti i pročitati. Pogledajte gde ih možda možete donirati, poput pedijatrijskih ordinacija, knjižnica, frizerskih salona. Ako vas baš zanimaju određeni članci, isecite ih i sačuvajte u fasciklu.
Odeća
Pri čišćenju ormara držite se pravila od dve godine. Naime, vreme je da se rešite starih pantalona, majica, kaputa koje niste nosili bar dve godine. I njih takođe možete donirati ili čak pokušati prodati preko nekih online prodavnica.
Knjige
Dobro ste pročitali. Gotovo svi na policama imamo knjige koje nikada nismo pročitali i ne planiramo ih uzeti u ruke. Budite realni i nemilosrdni. Knjige koje vam na policama samo skupljaju prašinu prodajte preko Amazona, eBaya ili ih jednostavno poklonite prijatelju, a uvek ih možete donirati i nekoj od gradskih knjižara.
Lekove i vitamine
Dobro pregledajte svoju fioku s lekovima, vitaminima i proverite datume na svim proizvodima. Lekove kojima je istekao rok trajanja najbolje je odneti u apoteku jer će ih oni na najbolji način uskladištiti. Raspitajte se prima li vaša lokalna apoteka lekove kojima je prošao rok trajanja.
Kozmetika i parfemi
Pregledajte svoju kozmetičku torbicu, kupatilo i sve što je staro ili uopšte ne koristite bacite.
Nakit
Pregledajte svoj nakit i sav koji je već pomalo otrcan, puknut i koji nije tako vredan, a ne nameravate ga nositi poklonite. Možete ga takođe pokušati prodati, a za dobijeni novac investirati u novi moderan komad.
Hrana
Redovno pregledajte frižider i police s hranom. Proveru umesto jednom mesečno radite barem jednom nedeljno da ne biste imali neugodnih iznenađenja. Otvorena hrana neka ima prioritet kada pripremate jela.
Uspomene
Mnogi stručnjaci za organizaciju savetuju kako i kod čuvanja uspomena trebate biti nemilosrdni. Sve te rođendanske čestitke, poklončiće i ostale sitnice koje čuvate u malim kutijama za cipele bacite bez oklevanja.
Beležnice, rokovnike
Većina nas na policama i u fiokama čuva neke stare beležnice, rokovnike, notese pune beležaka, starih podsetnika, skripti s predavanja. Razmislite je li došlo vreme da ih pospremite u starinarnicu prošlosti i ostavite uspomenama.
Stare elektronske uređaje koji nisu u upotrebi
Imate stari sintizajzer, laptop, radio, kasetofon. Razmislite možete li ga, ukoliko je star, nekako restaurirati i držati kao ukras ili mu je ipak odzvonilo. Ruku na srce, neke stvari čuvamo iz sentimenta i samo skupljaju prašinu, a zbog nakrcanosti prostora stvaraju nam nervozu. Raščistite svoj dom i lakše ćete disati. U svakom pogledu.
Komentari (0)