Muškarcu koji nikada nije iskusio porođaj on može da bude i više nego zastrašujuć. Nerviranje i zabrinutost su sasvim obična stvar, ali strah i anksioznost koji su sve vreme prisutni da vam ne daju noću da spavate, ili radite bilo šta drugo… To nije normalno.
via GIPHY
Takav strah koji neprestano preplavjuje ustvari ima i ime. Zove se Tokofobija (Tocophobia).
Šta je Tokofobija?
Tokofobija je strah od porođaja. Ovaj termin je nastao 2000. godine. Relativno je nov za ovakvu vrstu psihološkog problema.
Za oboje, i muškarce i žene, ovakav problem se manifestuje kroz panične napade, noćne more i sposobnosti da obavljaju svakodnevne aktivnosti. Takođe, negativno utiče i na seksualnu aktivnost, gde se kod nekih osoba javlja i odbojnost prema seksu.
Da li je ova pojava učestala?
Mnogo je češća nego što mislimo.
Prva velika studija urađena je od strane skandinavskih naučnika 2010. godine. Oni su otkrili da 11% budućih očeva pati od ove vrste fobije.
Nedavna studija koju su radili indijski naučnici 2015. godine pokazala je da ukupno 79% budućih očeva pati od neke vrste tokofobije. U većini slučajeva je strah nastao zbog drugih strahova kao što su zabrinutost za zdravlje deteta/majke i slično.
Šta preduzeti povodom toga?
Kako bi se prebrodila tokofobija parovi bi trebalo da koriste nekoliko praktičnih intervencija. U zavisnosti od jačine fobije treba se podvrgnuti i drugačijim vidovima intervnecija.
Edukovanje: Naučnici koji su se bavili efektima tokofobije kod muškaraca sugerišu da je edukacija jedan od procesa koji mogu pomoći kako bi se prevazišao ovakav strah. Potrebno je stalno unapređivati svoje znanje, čitati, istraživati, gledati fotografije fetusa i njegovog razvoja kako bi se što bolje upoznali sa „strahom” i suprostavili mu se. Ovakva metoda je idelana za lakše oblike tokofobije.
Škole trudnoće: Skandinavski naučnici su 2010. godine preporučili muškarcima da pohađaju sa svojim suprugama škole za trudnice. Tako će se lakše upoznati sa trudnoćom, koja je za njih i više nego strašna, znaće šta treba da rade i kako da budu maksimalna podrška svojoj izabranoj polovini. Oni takođe sugerišu na to da bi i muškarci trebali da vežbaju disanje, kako bi, ukoliko dođe do paničnog napada, lakše uspeli sebe da smire.
Prijavite se na neke od radionica koje se održavaju u Bebac Startup Centru >>>
Hipnoza: Ovakva procedura možda ne zvuči kao najbolje rešenje, ali ako će to pomoći vama i omogućiti vam da budete u potpunosti od pomoći partneru kada dođe taj trenutak, zašto da ne?
Treba praviti razliku između normalnih briga i fobije. Brige ne utiču na svakodnevne aktivnosti, one su deo njih. Fobije parališu, izazivaju panične napade, nesvest i utiču na svakodnevne aktivnosti. U takvim situacijama treba potražiti stručnu pomoć.
Komentari (0)