Bebe koje se rode u Srbiji skoro da su za čistu „devetku”. Prosečna ocena koju su mališani prošle godine dobili po rođenju bila je 8,92.
Apgar test ili ocenjivanje bebe u prvom i petom minutu života koristi se više od 50 godina. Boduje se pet parametara, ocenama od nula do dva. Lekari gledaju boju kože, disanje, srčanu radnju, tonus mišića i refleksnu nadražljivost.
Beba za „desetku”, kako nam je rekla dr Jelena Stamenković Dukanac, šef odeljenja visokorizične trudnoće u Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS, mora da ima dobar rad srca, da bude ružičasta, dobro da diše i da plače, da bude čvrsta i da se „brani” i da reaguje na dodire. Kada beba dobije ocenu od osam do 10 znači da je u odličnoj kondiciji.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” najviše ocene 2010. godine dobile su bebe iz Pirotskog okruga – 9,74. S druge strane, prosečna ocena novorođenčadi najlošija je u Braničevskom okrugu – 7,85.
– Na samu ocenu bebe utiče pušenje, uhranjenost bebe, da li je bila visokorizična trudnoća, ali i drugi faktori koji mogu da se jave dok je majka u drugom stanju – priča dr Snežana Rakić, šef porodilišta Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front” u Beogradu. – Što je trudnoća normalnija to su i ocene više. Bebe koje se rode carskim rezom imaju za nijansu bolju ocenu, ali samo ukoliko intervencija nije rađena kao hitan slučaj. Svakako je najbolji prirodan porođaj.
Kako nam je objasnio dr Dragan Antić, direktor Bolnice za ginekologiju i akušerstvo KBC „Dr Dragiša Mišović”, prosečna ocena koju su dobile bebe u Srbiji je – više nego dobra.
Među novorođenčadima koji ne dobijaju tako visoke ocene nalaze se i prevremeno rođene bebe. Njih je prošle godine u Srbiji bilo 4.163, od 68.969 – koliko je rođeno dece 2010. godine. Najveći broj ovih mališana rodi se u Beogradu.
– Od ukupnog broja rođene dece od osam do 10 odsto čine bebe koje dođu na svet pre vremena – priča dr Rakić.
– To su granice koje se kreću svuda i mi smo u tim okvirima. Jedino je u nekim razvijenijim zemljama stepen preživljavanja viši, jer postoje bolji uslovi za negu takvih beba. A postoji mnogo razloga zbog kojih beba može da se rodi ranije.
FAKTORI RIZIKA
Među vodećim faktorima prevremenog porođaja jesu blizanačka trudnoća, stres, infekcije, pušenje ili krvarenje. Kako je savremena medicina dosta napredovala, za bebu koja se rodi u 24. nedelji postoji nada da će preživeti. Isto tako, sva deca koja na svet dođu pre 38. nedelje provode vreme na intenzivnoj nezi dok ne ojačaju.
Komentari (0)