Gradnjom novih objekata, adaptacijom postojećih predškolskih ustanova i škola u narednih pet godina biće obezbeđeno mesto za dodatnih 17.000 dece u vrtićima.
Nove objekte dobiće kako najsiromašnije opštine, tako i veliki gradovi, gde su dugačke liste čekanja za mesto u predškolskim ustanovama. Osim toga što će biti povećan kapacitet, poboljšaće se i programi rada, a ceo projekat vredan je 47 miliona evra i treba da bude realizovan do 2022. godine.
Sredstva su obezbeđena kreditom Svetske banke, ugovor su potpisali ministar finansija Dušan Vujović i šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen. Sporazum o zajmu za projekat inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja potrebno je i da ratifikuje Skupština Srbije.
– Prvom komponentom, koja podrazumeva proširenje ponude slobodnih mesta biće obuhvaćeno 30 lokalnih samouprava: ovaj posao vredan je 35 miliona evra – otkriva za “Novosti” Anamarija Viček, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
– Poslali smo anketu svim lokalnim samoupravama, kako bismo utvrdili njihove potrebe za većim kapacitetima. Od realnih mogućnosti opština i gradova da dobiju sve potrebne dozvole i obezbede parcele u što kraćem roku zavisiće ko će da bude izabran. To nam je važno, jer ceo posao mora da bude završen za pet godina. Prikupljanje podataka i mapiranje potreba i mogućnosti opština je u toku. Do kraja ove godine imaćemo spisak odabranih opština.
Pored prve komponente, proširenja broja slobodnih mesta, naša sagovornica najavljuje i ostale komponente – radiće se na jačanju kvaliteta predškolskih usluga, podršci deci i porodicama i pronalaženju primera dobre prakse podrške ranog razvoja na lokalnom nivou.
Deo kredita biće potrošen na povećanje kvaliteta predškolskog obrazovanja i vaspitanja. U toku je pilotiranje novih osnova predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Predviđene su i obuke za vaspitače, ali i povezivanje roditelja, predškolskih ustanova i drugih sektora, poput zdravstva, socijalne zaštite i nevladinog sektora.
– Povećanje kapaciteta je veoma važno jer nemamo dovoljno veliki obuhvat dece predškolskim obrazovanjem. Samo u uzrastu od 5,5 godina do polaska u školu imamo veliki obuhvat, od 96 odsto, jer je pripremni program obavezan – objašnjava Anamarija Viček.
– Posebno je problem kod dece iz romskih porodica, iz drugih marginalizovanih grupa, kao i u seoskim sredinama, gde veoma mali broj dece ide u predškolske ustanove.
Podaci Ministarstva prosvete kažu da polovina dece mlađe od 5,5 godina ne ide u vrtić.
POSAO ZA 600 VASPITAČA
Novi kvadrati i više dece u vrtićima zahtevaće i otvaranje novih radnih mesta. Predviđeno je zapošljavanje oko 600 vaspitača i koliko bude potrebno ostalih kadrova za nove kapacitete.
Komentari (0)