Zaštitnik građana Saša Janković saopštio je da je pripremljen Nacrt zakona o pravima deteta kojim će se urediti dečja prava u svim oblastima, kao i postupanje organa vlasti u njihovoj zaštiti. Na sajtu ombudsmana je povodom Međunarodnog dana deteta, 20. novembra, navedeno da nacrt predstavlja pionirski pokušaj da se zaokruži koncept prava deteta u domaćoj pravnoj teoriji i praksi.
Zakon o pravima deteta doprineće, kako je navedeno, postepenom menjanju svesti, kako državnih organa i profesionalaca koji rade za decu i sa njima, kao i roditelja i javnosti, da je poštovanje prava deteta prvi nužan korak u stvaranju zadovoljnog i odgovornog pojedinca, a time i društva koje poprima iste takve karakteristike.
O Nacrtu zakona o pravima deteta raspravljaće se sredinom decembra, a mišljenje o tome izneće predstavnici nadležnih ministarstava, organizacije civilnog društva koje se bave pravima deteta, domaći stručnjaci i eksperti Saveta Evrope.Zaštitnik građana će prvi put iskoristiti svoje zakonsko ovlašćenje, kada proceni da je to od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava građana, u ovom slučaju prava deteta, da podnese parlamentu inicijativu za usvajanje potpuno novog zakona, piše na sajtu ombudsmana.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je pre pola veka, 20. novembra, usvojila Deklaraciju o pravima deteta, a istog dana pre dve decenije Konvenciju o pravima najmlađih.
Milionima dece širom sveta uskraćeno je pravo da uživaju u detinjstvu zbog izloženosti nasilju u konfliktima u svetu, saopštili su danas zvaničnici Ujedinjenih nacija povodom Svetskog dana deteta.
“Odrastajući u konfliktima, deca gube bezbrižno i naivno detinjstvo pošto ih regrutuju da bi se borila i bila ubijena i ranjena, odvajaju ih od porodica i škole”, naveli su u saopštenju specijalna predstavnica generalnog sekretara UN za decu u oružanim konfliktima Radika Kumarasvami i šef mirovnih misija UN Alan Le Roa, preneto je na sajtu svetske organizacije.
Kumarasvami Le Roa su takođe skrenuli pažnju na potrebe dece u Avganistanu, Burundiju, Čadu, Obali Slonovače, Demokratskoj Republici Kongu, Haitiju, Iraku, Libanu, Mjanmaru, Somaliji, Sudanu, Palestinskim teritorijama, i svim drugim zemljama koje su pogođene sukobima.
Dvoje zvaničnika su, istovremeno naglasili dostignuća koje su UN postigle tokom prošle decenije na zaštiti dece u oružanim sukobima, kao i potrebu da im bude obezbeđeno mirnije detinjstvo.
U zajedničkim naporima sa organizacijom UNICEF i drugim patnerima, samo ove godine uz pomoć mirovnih snaga u DR Kongu, oslobođeno je više od 1.000 dece iz redova oružanih grupa u toj zemlji.
U međuvremenu, Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton potvrdila je svoju privrženost zaštiti prava dece širom sveta, naglašavajući da to ostaje ključna komponenta politike EU u zaštiti ljudskih prava.
U saopštenju objavljenom danas u Briselu, Visoka predstavnica Ešton je navela da se prava dece krše, nažalost, svuda u svetu i da će nastojati da to bude okončano, ne samo u principu već i u praksi, kako bi sva deca uživala u potpunosti u svojim pravima.
Komentari (0)