Mnoge mlade majke susretnu se sa problemom dojenja nakon porođaja. Edukacija, podrška okoline, samopouzdanje, želja i upornost trebalo bi da odagnaju i spreče početne probleme oko dojenja.
Ako se pridržavate nekih osnovnih uputa, možda taj najintimniji trenutak između vas i bebe neće biti narušen.
Zato zapamtite:
Dojite svoje dete svaki put kada ono to želi i držite ga na grudima koliko god ono to želi. Posebno prvih mesec dana kada beba mora da uhvati ritam, nauči na dojenje i ostvari „ponudu i potražnju” mleka. Ako vidite da beba dobro napreduje i ne gubi kilažu, nastavite da je stavljate na grudi „na zahtev”.
Svako dete je različito, zato nemojte brinuti što neka deca sisaju deset minuta i sita su a neka su po 30 minuta na dojci. Svako dete ima svoj ritam.
Oštećenja na bradavicama neće se dogoditi ako savladate pravilno postavljanje bebe na dojku. Naime, dete mora u ustima imati i areolu, a ne samo bradavicu.
Ne morate se brinuti oko mastitisa ako pazite na koju dojku postavljate dete. Kada je dete sisalo na jednoj dojci i ispraznilo je, kada ponovo ogladni ponudite mu drugu dojku. Ako primetite da dete nije dovoljno ispraznilo dojku, malo se izdojite.
Premalo majčinog mleka u većini slučajeva nije realno stanje jer svega 2 do 5 odsto majki nema dovoljno mleka za svoje dete. Rešenje je u isključivom dojenju (bez dohranjivanja, čajeva i vode) i dojenju deteta kada ono to poželi, odnosno na zahtev.
Komentari (0)