Foto:

Sprečite napad besa, i detetov i vaš!

Izvor: Bebac.com

Kada se javlja napad besa?

Roditelji se skoro svakodnevno susreću sa napadom besa mališana, naročito zbog toga što se deca koja još uvek uče kako da razgovaraju i ponašaju se, često veoma brzo iznerviraju. Napad besa se obično manifestuje kroz plač, vrisku, cmizdrenje, bacanje na pod, a nekada je to pravi napad ljutnje i histerisanja…

Roditeljima je u tom trenutku teško da obuzdaju i smire dete, a često i oni sami izgube živce i ne reaguju smireno i staloženo, što je naravno velika greška.

 

Foto: Pixabay

Saveti roditeljima kako da spreče napad besa

Kako bi pomogli sebi i detetu kada dođe do izliva besa i sa jedne i sa druge strane pročitajte nekoliko saveta koji vam mogu pomoći, a primenite ono što je u skladu sa vašim i detetovim karakterom, a imajte na umu i uzrast mališana:

1.   „Uzmite tajm aut”

Kako pomaže detetu: Pošaljite na kratko dete u drugu sobu (jedan minut za svaku njegovu godinu) i eliminisaćete glavni razlog zašto je uopšte došlo do problema. Često je glavni razlog zašto je došlo do napada besa taj da bi pridobio pažnju ili kontrolu, a kada je dete samo u sobi sigurno će se emocije malo stišati, jer nema svrha da „svoju predstavu izvodi pred praznim gledalištem”!

Kako pomaže roditelju: Izađite na trenutak iz sobe kako bi malo „ohladili glavu”. Izolujte se na pet minuta i iskoristite to vreme za čitanje, meditaciju kako bi povratili kontrolu i smirenost.
 


Foto: Pixabay

2.   Dišite duboko

Kako pomaže detetu: Bez obzira na to koliko je dete malo i ono primećuje da se nešto dešava sa njegovim telom u trenutku izliva besa. Ukoliko je dete veće i razume vaše naredbe, smireno mu ukažite da polako duboko udahne, kako bi ga od malena učili da kontroliše svoj bes. Osim toga možete pribeći malom triku i reći mu da je sad vreme da vežbate duvanje svećica za rođendan. Osim što ćete ga „naterati” da duboko diše, skrenućete mu misli na nešto drugo.

Kako pomaže roditelju: Potpuno je normalno da je teško ostati staložen kada dete počne da histeriše. Ali umesto što vičete, zaustavite se na trenutak, duboko udahnite i videćete kako se vaše telo opušta. Ne zaboravite da je dete to koje je uznemireno i da ne trebate i vi da budete, već vi treba da smirujete situaciju.

3.   „Nabacite osmeh”

Kako pomaže detetu: Postoje dva načina kako da detetu izmamite osmeh. Počnite da pevate neku smešnu dečju pesmicu ili započnite neki zabavan dečji ples (recimo pačiji ples). Osim toga golicanje ne samo da poboljšava raspoloženje, već i obezbeđuje fizičko opuštanje i oslobađa napetosti.

Kako pomaže roditelju: Smejanje je definitivno najbolji način da se oslobodite stresa. Potrudite se da svoju ljutitu facu zamenite grimasama koje će biti smešne i vama i vašem mališanu. Nakon toga pogledajte neku komediju, zamolite nekog da vam ispriča vic, gledajte stare fotografije. Radite bilo šta za šta znate da će vas zabaviti i nasmejati.

4. Izbrojte do 10

Kako pomaže detetu: Brojanje do deset upozorava vaše dete da je njegovo ponašanje neprihvatljivo. Osim toga daje mu određeno vreme da se prebaci sa jedne aktivnosti na drugu… Možete mu recimo dati papir i bojice da nacrta kako se u tom trenutku oseća. Iako će možda besno nacrtati nekoliko crnih linija, ovo je odličan način za izražavanje emocija. Naravno ovi saveti važe za veće dete.

Kako pomaže roditelju: Brojanjem do deset odvlačite pažnju na trenutak i na taj način, kada napravite pauzu nekoliko sekundi kada vas dete dovede do ludila, možete mnogo bolje i smirenije da reagujete, što je svakako bolje nego da nešto uradite ili kažete u afektu.

5. Recite kako se osećate

Kako pomaže detetu: Ako je dete starije tražite od njega da vam kaže tačno kako se oseća, šta ga je povredilo, naljutilo. Na taj način ga učite kako da pokazuje osećanja i kako da ih definiše. Međutim, vaš jednogodišnjak ne može da vam kaže kako se oseća kada mu seka ili bata uzmu igračku. U tom slučaju pokušajte mirnim tonom da mu pričate kako mama i tata znaju da je beba ljuta i tužna jer mu je bata uzeo igračku. Videćete kako će mališan nekoliko trenutaka nakon vašeg umirujućeg razgovora biti mnogo mirniji.

Kako pomaže roditelju: Jednostavno recite naglas da ste trenutno jako ljuti. Veoma je važno da vaše dete zna kako se vi osećate i kako njegovo ponašanje utiče na vas. Plus, ako se ređe dešava da ste ljuti na dete, jače je dejstvo vaših reči i to može da utiče na dete da odmah prekine sa svojim „bubicama”.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (31)

  1. I mi imamo problem,beba -18 meseci,histerija je krenula jos pre nego je napunio 1 god. Ne voli da ode u goste ni kod koga,odmah vristi i place toliko da mu iskoce sve vene na vratu , ne želi da šeta-odmah krece histerija ( osim ako nije u kući), ne daj boze da ga neko uzme u krilo,ukoliko to nismo mi ukucani.. A nocu, se budi i vristi i po 5 puta, nekad ga ljuljamo do iznemoglosti tad,a nekad uspavamo i umirimo cajem,mlekom itd. Preko dana je inače kad je kod kuce u svom okruzenju uglavnom jedan jako veseo i raspoložen decak,osim kada vristi jer nesto silno želi da mu damo. Pesmice mu ne pustam i ne dozvoljavam telefon,osim kad odemo kod doktora jer je nemoguća misija otici kod lekara bez YouTube,jer toliko histerije da niko ne uspe da ga pregleda. Ne znam sta vise da radimo, inace smo puni strpljenja,ali nista ne pomaze toj histeriji.. udarila sam ga preko guze i preko usta nekoliko puta,I tad i ja placam sa njim, nista nisam postigla,samo se osećam Jos teze.. Sve sam komentare Vase procitala ali ne znam koju tehniku da primenim i kako da postupim. On je mnogo voljen, jedva smo ga docekali i nemam srca da ga bijem

    8
  2. Pozdrav mi isto imamo problem.sa cerkicom sad ce 3 godine napuniti u julu … preko dana tu i tamo se ponasa naravno koja histerija ispadne tad je malo po ruci udarim ili guzi e onda ona napravi grimasu da je ljura i udari me,sto nije prihvatljivo kod mene , spavanjeeee nam je najteze kad dodje vreme oko 9 sati posle kupanja uzme telefon i gleda crtace ali ne uspava se nego bude budna do 2, 3 to je pakao za mene nemogu da se isoavam a da i jako je tvrdoglava sve mora odma da se dobavi voda cips bilo sta,ja joj kazem cekaj sekundu perem sudove samo da obrisem ruku idma pocinje histerija ali zasto tako to mi je tuzno zaista sto nemaju deca od 2 ,3 god zivce da cekaju….ni minut dobiju napad ludnicaaaa,i onda i mi roditelji naravno izgubimo glavu nzm.kako da postupamo ako mozete dati neki savet dobro bi dosao u ovakvim situacijama hvala vam pozz

    31
    • Pozdrav Natalija, da li se situacija vremenom popravila? Sličan problem imam i ja. Devojčica od 3 god. Naime podnevna dremka je od 12, najkasnije do 13h. Dete lepo odspava od 1.5-2.5 sata u komadu, pustim je sama da se probudi. Nikakvih problema nemam. Zna da mora, imamo dogovor crtać može, ali pod uslovom ugašen ton potpuno i da žmuri. Legne na 2-3 min, pa eto već je žedna, samo da bi provirila da li ide crtać… Uspavljuje se kako kad, nekada zaspi za 5′, a nekada čak i po 15-20′. Mora je uspavljivanje noćno. Tata/mama čitaj ovu priču, pa ovu… Ili navali na youtube da gleda. Vrišti, histeriše, lak samu sebe i ugrize od besa. Suprug i ja smo na slomu živaca, pogotovo kad i nas sustigne umor.

      4
    • Ne znam da li ste skontali koliko loše utiču telefoni i televizor na dete . Jer sam ja primetila da je beba od 6 meseci besnija kad gleda te gluposti . Kad udarite dete što se čudite kad vam vrati kad deca rade ono što i mi.

      3
  3. Ne postoji drugi način nego da dobije po guzi i svaki put kad krene da histeriše, seti se da će dobiti batina, pa brzo zaboravi na histeriju. Mi smo pitali pedijatra i rekla je ovako:„Odvedite dete u sobu gde vas niko neće čuti i prijaviti, istucite je i histerija će proći”.

    49
  4. Ćerkica napunila 3 godine. Oduvek je bila temperamentno dete. Ali sada postaje pravi pakao. Karakter joj je toliko jak, da je nemoguće izaći na kraj sa njom. Mora da bude po njenom i nikako drugacije. Počela je non stop da histeriše. Imamo problem i kad treba da jede, i kad treba da spava, stalno vrišti, štipa, udara. Pokušali smo na sve moguće načine, i objašnjavanjem i pričom i batinama, i ignorisanjem. I ništa ne pomaže. Imamo i malu bebu od dva meseca, tako da je zbog ljubomore postala još gora. Ima svoje momente. Ili je predobra i prepametna ili je bezobrazna i jisterična. Sredina ne postoji. Ja sam već izgubila živce i zdrav razum. Mnogo me sekira i plaši njeno ponašanje.

    98
    • Kao da ste opisali moju cerku,identicno od pocetka do kraja svaka rec,kao da sam ja pisala.Vidim da je post 2020god,znaci sada ima 6..moja sada ima 3 i ovo nam se desava ..ako vidite ovaj odgovor ,pisite kakvo je stanje danas sa vasom kcerokom,da li se stanje popravilo i kako.Pozdrav

      0
  5. Naravno da je batina iz raja izasla, stari ljudi nisu bili ni ludi ni glupi, kroz sve su to prolazili u porodicama sa 10 dece i shvatili kako to ide, a i veoma je jednostavno ako ig norisete lose ponasanje kako ce dete shvatiti da je to lose? Ako ste besni i lupite ga po turu bogami ce shvatiti, mora dete nekoga da se boji inace cemo stvoriti naciju debila.

    79
  6. Imam sina od 7 ipo godina, jako histerise na sve sto nije po njegovom.
    Cak je u sranju I da digne ruku na mene, nepomazu ni kazne kada mu uzmemo telefon ili tablet.Kako se postaviti prema takvom djetetu ? On je jako osjecajan I ima dobru dusu, dali postoji da je tu u pitanju I doza ljubomore jer imam I kcerkicu od 3 godine ?Poz.

    94
  7. Imam devojčicu od dve godine, koja me bukvalno terorise pred svako spavanje, naime sve se mi sredimo za spavanje e onda nastaje pakao. Da bi ona zaspala bez histerije ja moram strogo da sedim na ivici kreveta i ona da mi lezi na nogama tako da lezi. Naslonim li se ja centimetar unazad haos. Tako pola godine, kad vise nisam osecala nijedan deo od ukocenosti resila sam da to prekinemo. Ona vristi viče “dole,dole mama dole” ja se pravim da spavam a ona se i do 45min baca po krevetu, jeca vristi ,kida , baca sve redom, poplavi od plakanja promukne skroz, e onda kad zaspi onda jeca u snu….. i ta borba jos uvek traje

    81
      • Starije dete od 3, 5 godine sa različitim oblicima histerije, pakao smo preživeli, to je horor bio, za obične sitnice je imao napade histerije, ako se slomi keks, ako ne idemo istim putem. To ne može da se objasni, to je pakao. Poslednji histerični napad je imao pre dva meseca, ovo je najduži period mira. Hteo je sam da gura kolica sa bratom što nismo dopustili, onda je krenuo pakao. U parku na travi sam ga držala dok se bacao,urlao, ma ne znam ni sama sta, to su takvi urlici kao da je djavo ušao u njega. Onda se smiri i bude najdivniji, kakav je inače i u vrtiću. Sve smo pokušavali, ignorisanje, popuštanje, fast food metoda, iskreno i po guzi ponekad, ali ništa nije pomoglo, ama baš ništa. Dva meseca već je mirno krene ponekad, ali kratko traje, nema histerije i urazumi se brzo. Mnogi kad to viđe, batine, motka i ostalo. To ne pomaže, to je nesto najgore kako se treba ponašati. Moj savet pokušati da se bude smiren, ne obraćati pažnju na okolinu, skloniti dete na sigurno, ako ste napolju, zagrliti ga, verovatno će odvijati, ali pristupiti sa neznoscu, ubeđena s ako im se ne pomogne kad su bas mali do 3, 3.5 godine, da problem može biti gori.

        12
  8. Imamo decaka od 2 godine i 4 meseca u zadnje vreme pogotovo nocu ima takve izlive besa i histerije da pocne da baca posteljinu igracke gura krevetac baca se i vristi od plakanja hoce da se nosi ali ni to ne pomaze cak i kada ga postavimo u kaznu on toliko vristi da se bojimo da ne probudi ceo komsiluk,po nekad to traje satima i vise puta u toku noci. U vrticu i preko dana je sve ok,cim krene na spavanje pretvara se u histericno deriste. Molim za savet prosto ne znamo kako da izadjemo na kraj sa tim

    35
    • Potpuno ista situacija je i kod mog sina (2 godine i 1 mesec). Probali smo isa zagrljajima i sa pricom ali jedino sto za sada uspeva je skretanje paznje na nesto drugo ili ignorisanje ( sto je veoma tesko,bar meni) .Ne smiri se odmah i treba to sve izdrzati

      8
  9. Upravo smo se vratili sa letovanja i nasa dvoipogodisnja cerka je imala blazi napad besa u avionu. Na letovanju je bila zucnija od njenih drugara iz Skandinavije, a tek kada sam je, po dolasku kuci izveo u luna park… Moje je misljenje da su mala deca strasno dobri logicari i da sve kod njih ima nekog smisla. Samo kada bismo se vise posvetili njima umesto ispraznim prijateljima ili zatupljujucem TV programu. Nasa Miona je besna kada je umorna ili joj je zestoko dosadno i to treba proveriti kod dece. Takodje, primetio sam da nekim aktivnostima zele da fasciniraju roditelje (npr. spust visokim toboganom), te ukoliko im se to ne dopusta ili nemaju hrabrosti da to ucine, a jos dobiju i grdnju osecaju se frustriranim i izneverenim. Primetili ste da kada odrade gomilu stvari, ukljucujuci i padanje na beton, prvo pogledaju odrasle i tada “procitaju” kako i oni treba da se ponasaju. Ukratko, naucimo da ih desifrujemo. Nije tesko ali zahteva, u pocetku, strpljenja i vremena.

    53
  10. Moj sin ima 18mjeseci i jako je ljuto dijete,to se vidi iz aviona! on se ljuti za bukvalno sve i cim nije po njegovom on vristi,histerise,cupa se za kosu,baca itd..meni tad jedino pomogne da ga po guzi isklofam i ostavim da place malo sam sa sobom jer se drugacije nece smirit,pokusala sam fino i polako al on nastavi da vristi i udara me…na igraliste kad ga izvedem,galami na drugu djecu i uzima im igracke,i roditelji se bune jer to nije lijepo,znam i sama,nisam glupa i onda ga odvedem u kucu gdje se na meni istrese..ja ne znam nacin da ga smirim sem batina..ne znam ni zasto je takav,mozda jer otac nije uz njega,sa mnom je stalno i sve zajedno obavljamo…

    97
  11. Ništa me više ne iritira kao kada me neko ignoriše kada sam bijesna kada mi se smije u lice i izvodi neke gluposti kako bi me smirio.Isto mislim da važi i za diejte.
    Bijes se najbolje smiruje adekvatnom altenativnom aktivnošću i usmjeravanje pažnje ka nečemu sasvim drugom od onoga što nam izaziva bijes.
    mislim da ovi savjeti nisu bas generalno uputstvo za savladavanje bijesa,kada bih i jedan od njih primjenila došlo bi do još gorih reakcija.I kada bi ih neko isprobao na meni jednostavno bih prošištala kao pretis lonac.
    treba se empatisati sa djecom.

    30
  12. Imam dva sincica. Jedan je star 3 god a drugi 18 mjeseci. Stariji je emotivan i pun razumijevanja i slusa skoro sve sto mu kazem, mladji tvrdoglav i tjera svoje po svaku cijenu, ima ceste izlive bijesa i stalno se ljuti, cucne iza vrata ili u cosak sve dok neko nedodje po njega… Do skoro sam popustala i uzimala ga u narucije mazila cak i kad me lupa sakama po licu ali vise ne, sad kad se on naljuti,naljutim se i ja i kad vidi da necu doci ili popustiti od sam dodje i pocne se mazit. Bilo pogresno ili ne to je jedini nacin da se smiri

    52
  13. Imam sina od pet godina i slazem se s prvim savjetom.Izolujem ga u sobu da shvati da je pretjerao i da mi ponudi izvinjenje i da to vise nece raditi.LP

    17
  14. i evo jos jednom da se dopunim i rezimiram….. nasi najdrazi ce i dalje nastaviti da besne i histerisu. na nama je ipak da ostanemo dosledni i pribrani u tim trenucima i da ne dozvolimo da nas neki drugi poriv vodi u resavanju tih situacija. nemojmo ici linijom manjeg otpora, nemojmo prilagodjavati situaciju nasem trenutnom raspolozenju. budimo uvek dosledni identicnom kriterijumu u tim situacijama a ne kako nam kada odgovara. “po dupetu” kako neko ovde rece izbegavajmo sto vise mozemo, mada ja licno nisam protiv toga kada bi dalo zeljene rezultate, ali u vecini situacija nece dati rezultate. ipak treba i to probati, smatram da svako treba jednom barem udariti svoje dete i onda da proanalizira sebe i kakav efekat je to kod nas izazvalo. ako se osecate bolje nakon toga onda dobro porazmislite o svojim postupcima, ako vam se dopadne i pozelite to da ponovite, onda bi i sami trebali da potrazite neku vrstu pomoci. u koliko s nakon toga osecate lose onda ste i vi kao i ja samo jos jedan roditelj koji u trenucima nemoci pokaze svoju slabost u svakodnevnim naporima da svoje dete izvedete na na pravi put i stvorite od njega dobru osobu

    50
  15. postovani, bas pokusavam da shvatim vasu zelju i volju da nam pomognete ili obucite. medjutim od ovih 5 teorijskih primera samo jedan (prvi) daje bilo kakav efekat u praksi. svi ostali su apsolutno beskorisni pa cak i iritantni. ako pokusavate jednom trogodisnjaku da pevusite u toku njegovog besa ili da ga golicate izazvacete jos veci bes i iritaciju kod njega. o nagovaranju deteta u tim trenucima da dise duboko ili da broji do deset mislim da nema potrebe ni da komentarisem, da nije tuzno bilo bi smesno. daklem, stogim glasom otpratiti dete u njegovu sobu uz konstataciju da je kaznjen zbog neprimerenog ponasanja i da moze da se vrati kod vas cim se smiri i prestane da besni. nakon par minuta bice mirni kao bubice, moje skromno misljenje je da tada prvo treba skrenuti paznju da takvo ponasanje nece biti tolerisano. naravno tada je vec smiren/na i mozete disati duboko, smejati se itd ali bespotrebno. dovoljno je porazgovarati o tome sta ga muci, zasto besni i slicno ali pri tome zadrzati ozbiljnost u svom stavu i napomenuti mu u vise navrata da niste ljuti na njega ili nju ali da takvo ponasanje ne sme da se ponavlja.

    95
  16. To kod dece nije tipican bes…jer oni to nemaju generalno u sebi dok su mali, to je njihov nacin da skrenu paznju na sebe, da dobiju sta zele, vrsta komunikacije, a mi odrasli to karakterisemo kao bes. Svaki od ovih saveta ima svoje znacenje i svaki odgovara razlicitom tipu deteta.

    30
  17. Ne znam kako to dete ima pravo da bude besno zbog najmanjih sitnica…od ovih saveta mi se mozda samo prvi svidja…bacanje po podu,valjanje po ulici ,histerisanje u zacenjivanje po meni zasluzuje “po dupetu..” Ja volim nemirnu decu,ali bezobrazluk ne verujem da bih mogla da trpim..

    44

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Kada se javlja napad besa?

Roditelji se skoro svakodnevno susreću sa napadom besa mališana, naročito zbog toga što se deca koja još uvek uče kako da razgovaraju i ponašaju se, često veoma brzo iznerviraju. Napad besa se obično manifestuje kroz plač, vrisku, cmizdrenje, bacanje na pod, a nekada je to pravi napad ljutnje i histerisanja…

Roditeljima je u tom trenutku teško da obuzdaju i smire dete, a često i oni sami izgube živce i ne reaguju smireno i staloženo, što je naravno velika greška.

 

Foto: Pixabay

Saveti roditeljima kako da spreče napad besa

Kako bi pomogli sebi i detetu kada dođe do izliva besa i sa jedne i sa druge strane pročitajte nekoliko saveta koji vam mogu pomoći, a primenite ono što je u skladu sa vašim i detetovim karakterom, a imajte na umu i uzrast mališana:

1.   „Uzmite tajm aut”

Kako pomaže detetu: Pošaljite na kratko dete u drugu sobu (jedan minut za svaku njegovu godinu) i eliminisaćete glavni razlog zašto je uopšte došlo do problema. Često je glavni razlog zašto je došlo do napada besa taj da bi pridobio pažnju ili kontrolu, a kada je dete samo u sobi sigurno će se emocije malo stišati, jer nema svrha da „svoju predstavu izvodi pred praznim gledalištem”!

Kako pomaže roditelju: Izađite na trenutak iz sobe kako bi malo „ohladili glavu”. Izolujte se na pet minuta i iskoristite to vreme za čitanje, meditaciju kako bi povratili kontrolu i smirenost.
 


Foto: Pixabay

2.   Dišite duboko

Kako pomaže detetu: Bez obzira na to koliko je dete malo i ono primećuje da se nešto dešava sa njegovim telom u trenutku izliva besa. Ukoliko je dete veće i razume vaše naredbe, smireno mu ukažite da polako duboko udahne, kako bi ga od malena učili da kontroliše svoj bes. Osim toga možete pribeći malom triku i reći mu da je sad vreme da vežbate duvanje svećica za rođendan. Osim što ćete ga „naterati” da duboko diše, skrenućete mu misli na nešto drugo.

Kako pomaže roditelju: Potpuno je normalno da je teško ostati staložen kada dete počne da histeriše. Ali umesto što vičete, zaustavite se na trenutak, duboko udahnite i videćete kako se vaše telo opušta. Ne zaboravite da je dete to koje je uznemireno i da ne trebate i vi da budete, već vi treba da smirujete situaciju.

3.   „Nabacite osmeh”

Kako pomaže detetu: Postoje dva načina kako da detetu izmamite osmeh. Počnite da pevate neku smešnu dečju pesmicu ili započnite neki zabavan dečji ples (recimo pačiji ples). Osim toga golicanje ne samo da poboljšava raspoloženje, već i obezbeđuje fizičko opuštanje i oslobađa napetosti.

Kako pomaže roditelju: Smejanje je definitivno najbolji način da se oslobodite stresa. Potrudite se da svoju ljutitu facu zamenite grimasama koje će biti smešne i vama i vašem mališanu. Nakon toga pogledajte neku komediju, zamolite nekog da vam ispriča vic, gledajte stare fotografije. Radite bilo šta za šta znate da će vas zabaviti i nasmejati.

4. Izbrojte do 10

Kako pomaže detetu: Brojanje do deset upozorava vaše dete da je njegovo ponašanje neprihvatljivo. Osim toga daje mu određeno vreme da se prebaci sa jedne aktivnosti na drugu… Možete mu recimo dati papir i bojice da nacrta kako se u tom trenutku oseća. Iako će možda besno nacrtati nekoliko crnih linija, ovo je odličan način za izražavanje emocija. Naravno ovi saveti važe za veće dete.

Kako pomaže roditelju: Brojanjem do deset odvlačite pažnju na trenutak i na taj način, kada napravite pauzu nekoliko sekundi kada vas dete dovede do ludila, možete mnogo bolje i smirenije da reagujete, što je svakako bolje nego da nešto uradite ili kažete u afektu.

5. Recite kako se osećate

Kako pomaže detetu: Ako je dete starije tražite od njega da vam kaže tačno kako se oseća, šta ga je povredilo, naljutilo. Na taj način ga učite kako da pokazuje osećanja i kako da ih definiše. Međutim, vaš jednogodišnjak ne može da vam kaže kako se oseća kada mu seka ili bata uzmu igračku. U tom slučaju pokušajte mirnim tonom da mu pričate kako mama i tata znaju da je beba ljuta i tužna jer mu je bata uzeo igračku. Videćete kako će mališan nekoliko trenutaka nakon vašeg umirujućeg razgovora biti mnogo mirniji.

Kako pomaže roditelju: Jednostavno recite naglas da ste trenutno jako ljuti. Veoma je važno da vaše dete zna kako se vi osećate i kako njegovo ponašanje utiče na vas. Plus, ako se ređe dešava da ste ljuti na dete, jače je dejstvo vaših reči i to može da utiče na dete da odmah prekine sa svojim „bubicama”.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Četvrtak, 24.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije