Deca obično počinju sa ovom navikom u periodu od četvrte do sedme godine, a ona ih može pratiti čitavog života. Uzroci grickanja noktiju mogu biti različiti, od dosade do nelagodnosti.
– Priča o grickanju noktiju počinje još u periodu kad se dete doji. Kada prestane dojenje, ono počinje da sisa prst kako bi obnovilo osećaj koje je zapamtilo kao prijatan. Nakon toga dete otkriva da može i da gricka nokte, i ova navika počinje – kaže Zoran Milivojević.
Uz grickanje noktiju dete pokušava da prevaziđe trenutnu nelagodnost koju je osetilo.
– Grickanje noktiju povezano je sa nekim negativnim ili neprijatnim osećanjem deteta koje može biti prosto dosada, ali i nešto ozbiljnije. Deca obično grickaju nokte kada su nervozna, uplašena, ljuta, kada osećaju neku vrstu nesigurnosti. Jedna od ovakvih situacija je rođenje brata ili sestre na primer, kada se dete plaši da će izgubiti naklonost roditelja pa je ljubomorno, uplašeno i usamljeno – kaže psiholog.
Zato roditelji prvo treba da razgovaraju da detetom i otkriju da li mališan ima neke strahove.
Pravovremena reakcija roditelja može da prekine ovu ružnu naviku.
– Najbolje posmatrati dete i videti u kojim situacijama gricka nokte. Najbolje razotkriti koja neprijatna osećanja koja ih navode na ovu ružnu naviku i pomoći mu da problem reši - savetuje Milivojević.
1) skraćivanje
Trudite se da im redovno skraćujete nokte. Osim toga, ako već imaju ovu naviku, terajte ih da često peru ruke i čiste noktiće.
2) bez vike
Ne vičite i ne ucenjujte. Pozitivna kritika i ukazivanje da to nije lepa navika može kod deteta izazvati efekat koji očekujete.
3) tegobe
Ako deca grickaju nokte toliko da im je pločica nokta gotovo prepolovljena, moguće je da se kod njih razvila neka dublja tegoba.
Komentari (0)