Dehidracija je čest problem tokom putovanja, a stepen dehidriranosti zavisi od dužine trajanja putovanja, klimatskih uslova i predela kojima se putuje, a u određenoj meri i prevozno sredstvo ima uticaja.
Porodični odmori najčešće se planiraju za vreme letnjih meseci, obično od kraja maja do septembra i za roditelje najjednostavniji način putovanja predstavlja sopstveni automobil. Ipak, i vreli letnji dani, kao i putovanje automobilom utiču na to da se procenat od dehidracije i toplotnog udara poveća za 50 %.
Kada se javlja dehidracija tokom putovanja?
U toku prosečnog letnjeg dana temperatura u vozilu može da dostigne temperaturu od čak 37-38 °C. Nakon 15 minuta boravka u vozilu u kom je temperatura 32 °C, se mogu javiti prvi simptomi dehidracije. Kod dece i starijih osoba, rizik je povećan već nakon 6 minuta, a za bebe je povećan rizik od dehidracije nakon samo 4 minuta boravka u vozilu u kom je temperatura 32 °C. Stoga ni u kom slučaju ni na trenutak nemojte ostavljati dete samo u vozilu!
Kako da izbegnem dehidraciju tokom putovanja?
S obzirom na to da tokom putovanja svi manje više pripadaju rizičnim grupama, veoma je važno sprečiti da uopšte dođe do pojave prvih simptoma dehidracije.
Trudnice
Adekvatna hidratacija organizma veoma je važna naročito tokom drugog stanja jer se na taj način sprečavaju infekcije mokraćnih organa, konstipacija (zatvor), hemoroidi i druge tegobe koje su česte u trudnoći.
Opšta je preporuka da slušate svoje telo kada se radi o adekvatnim količinama tečnosti. Međutim tokom putovanja, ne treba čekati da ožednite pa tek onda da pijete vodu. Na svakih sat vremena trebalo bi popiti dve do četiri čaše vode, što zavisi od vremenskih prilika i doba dana. Napitke koji sadrže kofein, šećer ili alkohol, izbegavajte, jer oni dodatno podstiču dehidraciju, tačnije imaju diuretičko dejstvo. Ukoliko želite da poboljšate ukus vode Eventualno u običnu vodu možete iscediti malo limunovog soka ukoliko.
Deca i bebe
Ukoliko putujete sa bebom, vodite računa da izaberete neku bližu destinaciju, ako putujete automobilom. Takođe, veoma je važno praviti česte pauze, kako bi mama mogla da podoji bebu ili da joj pripremi mleko. Bebama starijim od šest meseci pored mleka, s vremena na vreme ponudite vodu, koja ne sme biti ni suviše hladna, ni topla.
Ako je vaša beba mlađa od šest meseci, obavezno se sa pedijatrom posavetujte kako da sprečite dehidraciju tokom putovanja.
Deca od jedne do tri godine, trebalo bi dnevno da unesu oko 1,3 l tečnosti, pa tu praksu ne treba menjati ni tokom putovanja. Moguće da će dete ignorisat žeđ, pa bi dobro bilo da ga ponudite vodom kad god vi pijete, a idealno bi bilo da se malo osveži na svakih sat vremena.
Komentari (0)