BEOGRAD – U Beogradu se dnevno rodi oko 150 beba, a na njihov prvi dokument, izvod iz matične knjige rođenih, roditelji čekaju više od 20 dana, javlja RTS.
Zbog toga novorođenčad ne mogu da dobiju zdravstvenu knjižicu ili pasoš, što je poseban problem onim roditeljima koji žive i rade u inostranstvu, kao ni zakonom propisane materijalne naknade.
Prijava rođenja iz bolnice po zakonu sme da putuje do matičara 15 dana od rođenja deteta.
Prvi problem je administracija, jer se prijava ručno popunjava u tri primerka – za opštinu, Gradski zavod za javno zdravlje i porodilište. Deo popunjava majka, deo administrativni radnik porodilišta, a na kraju i lekar.
Nikolina Kilibarda Ristevski iz Ginekološko-akušerske klinike “Narodni front” kaže da su lekari mnogo opterećeni administracijom i ne mogu sve odjednom da postignu zato što ima mnogo podataka.
“Sve se proverava ponovo i u lekarskom protokolu porođaja i protokolu matičarskom i otpusna lista i prijava rođenja, sve mora da se složi da bi mogla prijava da izađe iz klinike”, objašnjava Nikolina Kilibarda Ristevski.
Administrativni radnik bolnice lično nosi prijavu u opštinu, ali ne svakoga dana, već čeka da se nakupe. Kada prijava stigne u opštinu, roditelji pred matičarem daju ime detetu. Sledi novo čekanje.
Nataša Živković iz Gradskog sekretarijata za upravu kaže da onog momenta kada su roditelji odredili ime detetu, istog dana se ta dokumenta šalju policijskoj upravi da bi se odredio matični broj.
“Ta procedura traje oko desetak dana, jer je veliki broj rođenja koja se dogode u Beogradu”, kaže Živkovićeva.
U Policijskoj upravi glavnog grada kažu da dva administrativna radnika u Beogradu dnevno izdaju za novorođenčad 150-200 matičnih brojeva. Kurir ih svakodnevno nosi u opštinu, a taj postupak, tvrde, traje ne deset, već najviše tri dana.
U zemljama Evropske unije procedura izdavanja izvoda iz matičnih knjiga je mnogo efikasnija. U Austriji na primer, roditelji dan po rođenju deteta mogu da dobiju njegov izvod iz matične knjige rođenih.
Komentari (0)