Iako kompanija već pravi verzije bez njih za druge zemlje, tvrde u koaliciji nekoliko udruženja za zaštitu potrošača i brigu o zdravlju, u SAD, Australiji, Kanadi, Kini i Indoneziji i dalje se prodaju šamponi sa spornim sastojcima. Prema istraživanju koje je sprovedeno od jula do oktobra 2011. godine šampon bez spornih sastojaka prodaje se na evropskom i tržištima Japana i Južne Afrike.
Kampanja za bezbednu kozmetiku već dve i po godine bezuspešno apeluje na ovu veliku kompaniju da iz šampona za bebe izbaci tragove dve potencijalno opasne hemikalije. Jedna je 1,4-dioksan, a druga kvaternijum-15. „Džonson i Džonson” nije direktno odgovorio na zahteve kampanje, ali je saopštio da je u toku postepeno izbacivanje ovih hemikalija iz njegovih proizvoda.
Jedna od hemikalija pod znakom pitanja je kvaternijum-15 konzervans koji ubija bakterije tako što oslobađa formaldehid. Ova hemikalija se koristi kao sredstvo za dezinfekciju i kao tečnost za balsamovanje, a u junu ga je američki Nacionalni toksikološki program proglasio za kancerogenu materiju. Kvaternijuma-15 i dalje ima u „Džonsonovom” šamponu za bebe za tržište SAD, Kanade, Kine, Indonezije i Australije, ali ne i u istom proizvodu za tržište još osam testiranih zemalja, među kojima su Velika Britanija, Danska, Japan i Južna Afrika.
Dioksan je svrstan u grupu verovatnih karcinogena. Nalazi se u kozmetičkim proizvodima kao nusproizvod procesa u kojem se hemikalije obrađuju tako da budu nežnije za kožu.
„Džonson i Džonson” je u međuvremenu na američko tržište izbacio novi proizvod „Džonson naturals” bez 1,4-dioksana, ali on košta dvostruko više nego klasičan šampon koji je jedan od najprepoznatljivijih proizvoda ove kompanije.
Komentari (0)