Spontani pobačaji se događaju u veoma malom broju slučajeva, ali postoji niz razloga koji ga izazivaju. Simptomi koji ga otkrivaju su krvarenje, praćeno karakterističnim bolovima.
Prema rečima dr Dušana M. Protića, u malom procentu pobačaja ne zna se uzrok, pa samim tim ne može ni da se spreči, ni da se leči.
Međutim, postoje stvari koje svaka trudnica treba da poštuje kako bi smanjila rizik od pobačaja.
– Trudnica treba da prestane da puši, jer duvan povećava rizik gubitka bebe – kaže dr Protić. – Bezbedna količina kafe je jedna šoljica dnevno. Zračenje i otrovne materije – arsen, formaldehid, benzin i etilen dioksid povećavaju rizik od pobačaja.
Rendgenski pregledi u trudnoći se izbegavaju. U toku trudnoće ne treba uzimati lekove na svoju ruku.
Treba izbegavati psihička naprezanja i stres, a žene koje boluju od neke hronične bolesti, recimo od ulceroznog kolitisa, dijabetesa, hipotireoze, treba da planiraju trudnoću u konsultaciji sa lekarom.
Trudnica bi trebalo da se javi lekaru u slučaju pojave bolova u stomaku, krvarenja, oticanja lica i nogu, glavobolje i nesvestice. Naš sagovornik kaže da bi rizik od spontanog pobačaja mogao da se smanji ako bi žene u periodu kada pokušavaju da začnu uzimale tablete steroida.
– Tri četvrtine pobačaja do šeste nedelje nastaju kao slučajna greška prirode pri formiranju zametka – kaže dr Protić.
Slabo regulisan dijabetes može biti rizik za spontani pobačaj. Manjak hormona progesterona je retko uzrok spontanog pobačaja i to češće kod trudnoća nastalih procesom vantelesne oplodnje. Postoji i situacija kada bebi prestane da radi srce, što je vezano za poremećaje u krvi trudnice, poznatih pod nazivom trombofilije. Nepravilnost kariotipa je najčešći uzrok pobačaja u prvom tromesečju, a i mnogi poremećaji materice mogu dovesti do pobačaja.
– U kasnijim fazama trudnoće – oko 16. nedelje, uzroci spontanog pobačaja su infekcije trudnice i ploda, a oko 20. nedelje slabost grlića materice – kaže dr Protić. – Oba ova uzroka mogu da se preveniraju, prvi redovnim uzimanjem briseva, a drugi podvezivanjem grlića (serklaž).
I LEKARI NESLOŽNI
Stručnjaci se ne slažu po pitanju pauze posle pobačaja – kaže dr Protić. – Neki savetuju da se ne pravi pauza, već da se posle sledeće menstruacije radi na trudnoći. To važi za žene posle prvog pobačaja, pogotovu ako su mlađe od 35 godina. Pauza od čak šest meseci je neophodna kada se dogode dva ili više spontanih pobačaja zaredom, kako bi se otkrio i uklonio uzrok pobačaja.
Komentari (0)