Kičmeni stub gubi oslonac pod teretom suvišnih kilograma, pogrešnih pokreta i lenjosti savremenog čoveka. Pravilnom razvoju i održanju kičme pomažu zdrava ishrana i tri vrste rekreacije – plivanje, šetnja, vožnja biciklom. Ne postoji nijedan čovek koji tokom života nije imao problem s bolom u leđima.
Samo jaki mišići mogu da zadrže kičmu u pravilnom položaju, a danas se živi tako da ćemo uskoro svi hodati iskrivljeni poput paragrafa. Spondiloza je postala najčešća boljka savremenog čoveka, koji za sve ima vremena, osim za sebe.
Prvi znaci ovog oboljenja pojavljuju se kod sredovečnih, uglavnom zbog lošeg držanja tela i ravnih stopala, ali od degenerativnih promena na kičmi pate i mladi. Dovodi do suženja međupršljenskih prostora i pojave tih degenerativnih promena na zglobovima. Učestalost oboljenja raste s godinama, a 80 odsto starijih od 60 godina ima promene na kičmi. Bolesnicima se, naravno, smatraju samo oni koji imaju bolove.
– Spondiloza se češće javlja kod žena zato što one više provode vremena u jednom položaju. Zanimljivo je da fizički radnici ne boluju od spondiloze – objašnjava potpukovnik dr Dejan Miljković, načelnik odeljenja Klinike za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Vojnomedicinske akademije.
Bol u kičmi, ograničeni pokreti, narušeno držanje tela, simptomi su spondiloze. To je sporonapredujuća bolest čija su glavna obeležja bolovi u kičmi već pri prvim pokretima ili ukočenost posle mirovanja. Onima sa manjim bolom ne savetuje se mirovanje dok kod jakog bola ostajanje u postelji treba ograničiti na nekoliko dana da bi se izbegao negativni efekat ležanja. Normalne dnevne, ali i fizičke aktivnosti poput plivanja, šetnje ili vožnje biciklom u stvari ubrzavaju oporavak.
– Svaki naredni napad bola gori je od predhodnog. Ukoliko se preskoči ovaj alarm tela i ne preduzme određena terapija, lečenje je teže i duže. To podrazumeva primenu više terapijskih metoda, u šta spadaju lekovi, injekcije pa čak i operacija – ističe dr Miljković.
Komentari (0)