Reedukacijom perineuma se zatežu oslabljeni mišići oko vaginalnog otvora. Pod dejstvom bio-elektrostimulacije mišićne strukture i tkiva se vraćaju u prvobitan položaj.
Problemi pri mokrenju i pri defekaciji (inkontinencija), slabljenje vaginalnih mišića, kao i ispadanja organa male karlice (materice, mokraćne bešike..) mogu da se jave nakon trudnoće i porođaja, hirurške intervencije u urogenitalnom traktu, zbog genetske predispozicije, ali i kao posledica prirodnog procesa starenja žene. Sve pomenute neprijatnosti dešavaju se zbog popuštanja perineuma, grupe mišića koji obuhvataju regiju oko vaginalnog otvora i anusa.
Da bi se problem predupredio, ženama se šest do osam nedelja nakon porođaja predlaže reedukacija perineuma. Ova preventivno-dijagnostička i terapijska metoda značajno može da pomogne i ženama pre i posle menopauze. Obuhvata merenje električnog potencijala mišićnog vlakna perineuma – elektromiografija (EMG), merenje funkcionalnosti perineuma i na kraju se radi bio-elektrostimulacija.
– Iz iskustva znamo da se povećanom mobilnošću nekog mišića on jača i potom bolje funkcioniše – objašnjava dr Vladan Milošević, lekar-terapeut iz Centra reedukacije u Beogradu. – To je suština reedukacije perineuma. Pod dejstvom bio-elektrostimulacije mišića perineuma i vaginalnog kanala, određene mišićne strukture i tkiva se vraćaju u prvobitan položaj, odnosno u stanje kakvo je bilo pre premećaja, bilo da je on uzrokovano porođajem ili je posledica prirodnog procesa starenja. Bio-elektrostimulacija, osim na perineum, deluje i na analni i sfinktere mokraćne bešike i poboljšava njihovu funkcionalnost.
Dobro funkcionisanje perineuma i sfinktera štiti ženu od prolapsa, urinarne i analne inkontinencije, infekcija bakterijskog i virusnog porekla, i od rizika koji te infekcije nose, smanjuje ili skraćuje postporođajni pelvično-karlični bol i pruža jednu bolju psihoseksualnu sigurnost.
– Reedukacija perineuma je neinvazivan metod lečenja i zasniva se na anamnezi, anketi(upitniku), dijagnostici i terapiji – kaže dr Milošević. – Postoji 120 procedura reedukacije perineuma. Tretman se zasniva na tome da žena sama postavlja sondu u vaginalni kanal (poput tampona) na kojoj se nalaze bio-elektrostimulatori i senzori i prati instrukcije lekara-terapeuta. Tok tretmana prate i pacijent i terapeut na odvojenim monitorima.
Pre svake terapije, kao i na kraju, obavljaju se odgovarajuća merenja perineuma i dobija se dijagram koji ukazuje na stepen terapeutske uspešnosti reedukacije. Svaka terapija traje 20-30 minuta. Da bi reedukacija bila uspešna, potrebno je imati najmanje deset do petnaest terapija u periodu od pet do šest nedelja.
– Najnovija istraživanja pokazuju da bi reedukaciju perineuma trebalo uraditi i pre kontrolisane oplodnje žene, jer taj deo tela treba pripremiti za prirodni šok: trudnoću i porođaj – naglašava dr Milošević. – Zdrav i fukcionalan perineum pruža uredan i redovan psiho-seksualni život, povoljno deluje na srce i krvne sudove, poboljšava imunitet, sprečava gojaznost, povoljno deluju protiv infekcija, depresije, prolapsa, inkontinencija i drugih tegoba.
Ponavljanje procedure za bolji efekat
Da bi se terapeutski efekat reedukacije perineuma održao duže vreme, preporučuje se ponavljanje procedure. Mišići mogu da se „osveže” jednom godišnje ili nešto ređe, u zavisnosti od stepena poremećaja. Kontraindikacija za izvođenje procedure su trudnoća i alergija na plastiku.
Komentari (0)