Drugo stanje nije bolest, tako da za buduće mame važe slična pravila kao i za sve ostale ljude. Opasno je jedino prekomerno izlaganje suncu, a poželjno je plivanje, nega kože kremama sa najvišim faktorima zaštite, laka garderoba…
Tropske temperature svima teško padaju, a trudnice kojima je i inače vruće, bez obzira ne vreme, nervoznije su, sporije se kreću, otiču im stopala i znoje se – za dvoje. Razlog za to je što je temperatura žene koja je u blagoslovenom stanju nešto viša nego kod drugih ljudi, pre svega zbog delovanja hormona progesterona, a uticaja ima i povećana težina.
Zaboravite odeću sa elastinom
Buduće mame mogu sebi da olakšaju letnje dane tako što će koristiti komotnu garderobu od prirodnih materijala „koji dišu“, pamuk, lan, iz svog ormara izbaciti majice i pantalone od elastina i drugog veštačkog materijala. Naravno, preporučuje se odeća svetlih i pastelnih tonova. U trudnoći treba izbegavati odlazak u solarijum i upotrebu sredstava za samopotamnjivanje.
Dok su vrućine trudnice treba da nose komotnu odeću koja ne steže, udobnu obuću za pola ili ceo broj veću, prstenje bi trebalo da izbegavaju ukoliko im otiču ruke i prsti.
Preporučljivo plivanje
I pored toga što im drugo stanje zaista čini život znatno drugačijim, ginekolog Slobodanka Petković kaže da trudnoća nije bolest i da za buduće mame važe slična pravila kao i za sve ostale.
– Trudnice moraju biti malo pažljivije od ostalih zdravih i aktivnih osoba. Trebalo bi da se ponašaju, recimo, kao stariji ljudi na visokim temperaturama. Mogu da rade sve što im prija, pa čak i da se sunčaju i kupaju, osim ako voda nije prljava – savetuje doktorka.
Plivanje se često preporučuje budućim mamama kao odlična letnja rekreacija, jer pored preko potrebnog rashlađivanja, rasterećuje kukove i zglobove.
Stavove nekih lekara da vrućina može ostaviti veoma loše posledice na razvoj bebe dok je još u stomaku i da može uticati na neurološki razvoj ploda doktorka Petković odbacuje.
– Beba je veoma dobro zaštićena u stomaku i na nju ne može uticati vrućina kojoj je majka izložena, osim ako se ona ne onesvesti i padne, što bi moglo da ostavi posledice na bebu. Sve drugo je netačno – tvrdi doktorka.
Opasnost od sunčanice
Prekomerno izlaganje suncu kod trudnica, kao uostalom i kod svih ostalih, može da dovede do sunčanice i toplotnog udara. Često se javljaju i toplotni grčevi. Zato je veoma važno unositi mnogo tečnosti i minerala, kako bi se smanjila mogućnost od dehidracije i podizanja telesne temperature, ali je neophodno i da kožu mažu kremama sa što višim zaštitnim faktorom.
Jedan od problema koji redovno „ide“ uz trudnoću, posebno u vreme žega, jeste i oticanje nogu i ruku. To može da se ublaži polusatnim ležanjem sa blago podignutim nogama. Ukoliko je moguće, i tokom noći bi bilo dobro pod nogama držati urolani peškir. Zbog izlaganja suncu i delovanja hormona, često se na koži trudnice pojavljuju pigmentacijske promene, najčešće na čelu i nosu. Mrlje se najčešće izgube posle porođaja, a dešava se i da se ne povuku.
Komentari (0)