Poznato je da je deci, za pravilan rast i razvoj, potrebna posebna vrsta ishrane. Mora biti što raznovrsnija, bogata proteinima, mastima i ugljenim hidratima, kako bi svaka uneta kalorija bila zdrava kalorija.
U skladu s tim, osnova ishrane treba da budu integralne žitarice, sveže voće i kuvano povrće, a jelovnik baziran na manje masnom mesu i ribi, konkretno na – teletini, ćuretini, osliću, pastrmki i sardini.
Zatim, tu su i mleko i mlečni proizvodi zbog kalcijuma neophodnog za zdrav rast i razvoj kostiju, med kao zaslađivač, a preporučuje se i korišćenje maslinovog ulja.
Preskakanje doručka sve je češća pojava, jer i mališani sve kasnije ležu, ali vaše dete ne biste smeli da pustite iz kuće bez doručka, jer će osećati umor i biti dekoncentrisano.
Nutricionisti preporučuju i dve do tri užine, a kao odličan izbor – voće, kolač ili integralni keks.
Slatkiši ne spadaju u grupu zdravih i hranljivih namirnica, pa ih treba umereno konzumirati. Mala količina obezbediće mnogo energije, dete neće osećati glad, a dečji organizam nije dobio ništa od zdravih i neophodnih namirnica o kojima je bilo reči.
Da biste sprečili ili umanjili dečju potrebu za slatkišima, potrebno je da ih odmalena navikavate na zdravu hranu i voće. U slučaju da ste sa tim već zakasnili, evo šta predlažu stručnjaci sa Univerziteta u Mičigenu.
Uz njihove savete uspećete da smanjite količinu slatkiša koju bi vaše dete inače pojelo. Kažu da slatkiše ne treba potpuno izbaciti iz ishrane, jer će tada želja deteta za njima biti još jača i veća. Ali, možete da uradite ovo: nemojte da stvarate zalihe slatkiša u kuhinji ili na nekom drugom mestu.
Ako deca znaju da negde postoje čokoladice i keks, naravno da će očekivati da ih u nekom trenutku i pojedu. Stoga, imajte zalihe suvog voća, semenki i što više svežeg voća.
Kada im dajete slatkiše, recite im koliko ćete im tačno dati. Ako ste rekli da su to dva reda čokolade, držite se toga. Ne pristajte na tri ili više.
Slatkiše detetu dajte samo za desert, a ne kao redovnu užinu. Zašto je sve ovo važno? Slatkiši utiču na promenu raspoloženja, crevnu floru, štete zubima i kostima, a ako ih dete svakodnevno jede može postati gojazno ili, još gore, “zaraditi” dijebetes i kardiovaskularne bolesti.
Komentari (0)