Sluzni čep je struktura teška oko 10g koja ispunjava cervikalni kanal tokom trudnoće i ima jedinstvena fizička i imunološka svojstva. On nije vaginalni, niti cervikalni sekret već čvršća sluzna struktura koju poseduju samo trudne žene.
Sluzni čep se proizvodi prvenstveno iz ćelija unutar vagine i cervikalnog kanala. Pored ovoga sluzni čep sastavljen je i od bakterija koje ulaze u vaginu, oštećenih ćelija, komponenti iz izvan amniotičkog prostora poput fetusnog fibronektina, pa čak i komponenti iz sperme.
On ima neverovatna svojstva kombinacija je imunoloških svojstava koja služe u pružiti zaštite fetusa tako što predstavljaju efikasnu prepreku vaginalnim bakterijama. Naime, sluzni čep sprečavajuća bakterije da dopru do materice . Na taj način sluzni čep sprečava komplikacije u trudnoće ukljućujući i prevremeni porođaj. Pretpostavlja se da je sluzni čep veoma bitan „čuvar vrata” koji sprečava širenje infekcije i eventualni prevremeni porođaj. Oštećenje sluznog čepa može se desiti promenama na grliću materice, a ultrazvučni pregled mogao bi utvrditi skraćenje grlića ukoliko se pre toga uvidi da je sluzni čep oštećen.
Kada nastaje sluzni čep?
Čep počinje da se formira kada se oplođeno jaje ugradi u zid materice. Kada se to dogodi, grlić materice omekša i nabrekne, jer ćelije sluzokože počinju da proizvode sluz sve dok skroz ne popune praznine. Ova sluz će takoreći zapečatiti svaki prolaz ka gliću materice i tako će štiti bebu.
Podstaknut hormonom progesteronom sluz se vremenom zgušnjava. Interesantno je da se ovaj proces traje tokom cele trudnoće kako bi čep uvek ostaje svež. Unutar ove guste, lepljive tečnosti nalaze se antitela koja mogu zaštititi bebu od bakterija, virusa i drugih uzročnika bolesti.
Kako sluzni čep izgleda?
Čep sluzi veličine je otprilike 2 velike kašike sluzi, a njegov izgled može zbuniti trudnicu.
Zato pročitajte njegove osnovne vizuelne karakteristike:
Nekoliko različitih stvari može se dogoditi kada izgubite sluzni čep:
Ispadanje sluznog čepa i prevremeni porođaj
Ako rano u trudnoći izgubite sluzni čep to može biti znak da porođaj počinje ranije. Ipak ako vam se ovo desi ne treba paničiti jer to nije siguran znak prevremenog porođaja.
Da biste ocenili rizičnu situaciju bitno je da znate karakteristike ranog porođaja.
Simptomi prevremenog porođaja uključuju:
- Jarko crvena krv iz vagine
- Kontrakcije ili grčevi, više od pet u jednom satu
- Intenzivan pritisak u karlici
- Niski i tupi bolovi u leđima
- Iznenadni izliv bistre, vodenaste tečnosti iz vagine
Znaci pobačaja (gubitak trudnoće pre 20. nedelje) uključuju:
- Bolovi u trbuhu ili grčevi
- Bolovi u leđima
- Ispadanje tkiva iz vagine
- Iznenadni i potpuni gubitak simptoma trudnoće
- Vaginalno krvarenje
Očekujete porođaj? Da li ste se informisali o značaju čuvanja matičnih ćelija svoje bebe?
Pozovite medicinski CORD iPS tim za besplatne konsultacije i pitajte sve što vas zanima 011 414 65 65
Пoглeдaj˜j‚e oвjƒ oбj˜aвjƒ jƒ aпликaj†Ð¸j˜Ð¸ Instagram
Komentari (0)