Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju Slavica Đukić Dejanović govorila je o efektima primene Zakona o finansijskoj podršci porodici, koji je počeo da se primenjuje 1. jula prošle godine, prensi BIZLIfe, ( izvor N1)
„Rekli smo da ćemo šest meseci pustiti primenu i onda analizirati i spremiti izmene ili dopune. Premijerka je vrlo zainteresovana za rešavanje ovog pitanja, ona je na čelu radne grupe koja se time bavi. Imamo parametre da je izvestan broj majki, porodica, finansijski nešto malo oštećen, ali je ogroman broj dobio. Standard deteta je nama u zakonu bitniji nego neka primanja, raduje činjenica da su majke sve obrazovanije” – izjavila je Đukić Dejanović
Podsetimo, Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom država je oštetila brojne porodice u Srbiji. Na osnovu analize podataka dobijenih od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Bebac je došao do informacije da je više od 13 000 oštećenih mama koje danas imaju manju platu na porodiljskom od one koju bi imale po starom Zakonu.
Evo kako je država smanjila plate porodiljama>>>
Foto: Shutterstock
Ministarstvo smatra da mame nisu oštećene
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja demantovali su objavu našeg portala smatrajući da mame nisu oštećene, a izjava ministarke zadužene za populacionu politiku govori u prilog tome da radna grupa koja treba da menja Zakon ustvari smatra da šteta nije ni učinjena.
Plate su neosnovano umanjene čak i mamama koje su radile punih godinu dana pre trudničkog bolovanja, kao i mamama sa visokim primanjima. Čekajući najavljene izmene Zakona, mame koje su radile manje od šest meseci na porodiljskom dobijaju plate i manje od 1000 dinara mesečno.
Mame neće milostinju već svoju platu
Uvećan roditeljski dodatak ne može da nadomesti pravo majke na naknadu zarade na porodiljskom bolovanju, a u velikom broju slučajeva majkama je oduzeto više od onoga što dobijaju kroz sredstva za podsticaj nataliteta. Ono što je najvažnije jeste poruka koju država šalje roditeljima.
Nema tog podsticaja koji može da nadomesti nepravdu i razočarenje koje roditelji u Srbiji osećaju zbog spoticanja na svakom koraku u sistemu koji ne podržava već uporno kažnjava roditeljstvo.
Komentari (0)