Uprava "Radosnog detinjstva" zatražila je od odbornika Skupštine grada da na poslednjoj ovogodišnjoj sednici, zakazanoj za 29. decembar, odobre povećanje cene boravka u vrtićima za 30 odsto. U Gradskoj kući potvrđuju da će poskupljenja biti, ali ne za trećinu nego znatno manje. Gradski čelnici ne odustaju od namere da se za plaćanje boravka dece u "Radosnom detinjstvu" uvedu "socijalne skale", prema kojima će mesečni iznos koji roditelji plaćaju biti utvrđen prema njihovim zaradama.
Roditelji dece u vrtićima sada mesečno plaćaju 3.200 dinara, s tim da za drugo dete plaćaju pola cene, a treće ide besplatno, a jedan broj socijalno ugroženih ima i dodatne olakšice na prosečnu cenu. Razlika do ekonomske cene od 15.790 dinara plaća se iz gradske kase.
– Budžet grada za 2010. godinu je mnogo restriktivniji, ali smo uspeli da izdvajanja za "Radosno detinjstvo" zadržimo na istom nivou kao i ranije. Prema tome se određuje i cena boravka u vrtićima. Ako bismo došli do željene 33 nove grupe i oko 700 novoupisane dece, biće potrebe za rebalansom kase, ali prema mojoj računici, cena svakako ne može mnogo da odstupa od sadašnje i povećanje od 30 odsto je nerealno – navodi Milan Đukić, član Gradskog veća zadužen za obrazovanje.
Čelnici iz "Radosnog detinjstva" su po ko zna koji put ponovili zahtev da se cene boravka u vrtićima poveća za trećinu, ali će konačnu reč o tome dati odbornici.
– Poskupljenje zavisi od budžeta i odluka grada, a da bismo i došli u situaciju da cene i budu povećane, mi to moramo i da tražimo. Razmatra se i novi način plaćanja vrtića, ali o tome ćemo moći da razgovaramo kada sve ove odluke budu i donete na Skupštini grada, odnosno prvih dana nove godine – kaže Samardžić.
Novi način plaćanja vrtića bi, prema ranijim najavama iz Predškolske ustanove i Gradske kuće, mogao biti uvođenje platnih razreda.
– Pravedniji način plaćanja bi bio prema socijalnim skalama i kategorizaciji vrtića. Na osnovu ova dva parametra bi se i utvrđivalo koliko svaki roditelj treba mesečno da plaća za vrtić. Idealnu računicu je nemoguće napraviti, a čak ni četiri-pet meseci nam ne bi bilo dovoljno ni da približno tačno utvrdimo kolika su primanja roditelja, a to sve ne može ni bez zakonskih rešenja – kaže Đukić.
Na konstataciju da se platni razredi već uveliko primenjuju u Beogradu, Nišu i drugim gradovima u Srbiji i da lokalne vlasti u tome ne sprečavaju zakonske regulative, Đukić kaže da i takva rešenja imaju nedostatke koje bi u Gradskoj kući želeli da izbegnu.
– Sistem "socijalnih skala" bi i u Novom Sadu mogao da funkcioniše na način kakav se primenjuje u Beogradu. Ipak, ne želim da dozvolim da dođemo do toga da se dostavljaju nerelevantni podaci i da nam gotovo svi roditelji budu prijavljeni na minimalac, što nije realnost. Ne možemo da utvrdimo sistem po kojem će izdvajanja roditelja biti u skladu sa primanjima, ako nema mogućnosti da se lažiranje sankcioniše. Čitav taj sistem ne može pošteno da funkcioniše – ocenjuje Đukić i dodaje da bi on mogao da se uredi novim zakonom o predškolstvu, očekujući da on uskoro bude donet u Skupštini Srbije.
Mesta za još 650 dece
Dogradnja vrtića „Radosnog detinjstva“ u ulicama Dragiše Brašovana, Save Kovačevića, Janka Čmelika, Antona Urbana i Stojana Novakovića biće završena sredinom januara i u njima će biti mesta za još 650 dece, čime će lista čekanja biti svedena na 600 imena.
– Svih pet objekata su u završnoj fazi i sva oprema je stigla u vrtiće, a slede nam kontrole komisije. Na naknadnom konkursu smo od grada dobili dodatnih 32 miliona dinara kojima smo uspeli da renoviramo i kompletna prizemlja tako da ćemo imati savršene celine jednakog kvaliteta. Organizovaćemo naknadni upis da bismo između 15. i 20. januara popunili sve kapacitete – kaže direktor „Radosnog detinjstva“ Borislav Samardžić.
Komentari (0)