Mnogi narodi imaju neka svoja verovanja koja se prenose sa kolena na koleno, neguju se i kroz istoriju postaju deo sadašnjosti. Često se povezuju sa čudima ili vanvremenskim pričama, a neretko služe da opravdaju ili objasne neki fenomen, pruže utehu i mir.
Među takvim narodnim verovanjima je i priča o “bebi koja spava”, koja je inspirisala profesora Dong Shubinga da stvori impozantnu statuu u pustinji Gobi na severezopadu Kine, u provinciji Gansu. Statua je postala turistička atrakcija poznata širom sveta, a krije zanimljivu priču.
Naime, džinovska beba koja spava u pustinji na severozapadu Kine poznata je i kao “dete zemlje”, a za nju se vezuje mišljenje da želi da zaštiti svoju majku prirodu – jer smo svi mi deca zemlje.
Ipak, “beba koja spava” krije i drugačiju priču, zasnovanu na marokanskom i magrebijskom narodnom verovanju gde se fetus, koji je uspavan crnom ili belom magijom, može probuditi i roditi nakon normalnog perioda trudnoće, odnosno nakon 9 meseci.
Ovo ne bi bilo ništa čudno, da se ne povezuje sa Božjom voljom koja kontroliše sve, pa i način na koji se rešavaju problemi žena koje, nakon razvoda ili u dužem odsustvu muževa, rode bebe. Lokalne zajednice u tom slučaju ovo verovanje koriste pod izgovorom da ni jedan događaj ne bi trebalo da smatramo zaista nemogućim, dokle god postoji Božja volja.
Ovakvi slučajevi su sve češći u modernoj eri ovog podneblja upravo zbog velikog broja muškaraca koji odsustvuju od kuće radeći kao imigranrtska radna snaga u Evropi. Zahvaljujući legendi o “bebi koja spava” u utrobi majke i rađa se i nakon godinu dana odsustva oca, odbacuju se optužbe za preljubu i žene ne trpe nikakve posledice koje bi mogla doneti ovakva optužba.
Osim toga, tradicionalno islamsko zakonodavstvo u Maroku priznaje ovo narodno verovanje i još uvek neke razvedene ili od muževa razdvojene žene ga koriste kada potražuju od muževa da priznaju očinstvo deteta koje su rodile. Prema tom zakonu, ocem deteta se smatra muškarac čak i godinu dana nakon razvoda – ukoliko (bivša) žena kaže da je to njegovo dete.
Izvor: magazin.novosti.rs
Komentari (0)