U ordinacijama lekara opšte medicine, a naročito kod pedijatara, iz dana u dan povećava sa broj pacijenata sa simptomima sličnim gripu. Iako još nije izolovan u laboratoriji, virus je verovatno već u cirkulaciji. U Institutu za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” kažu da njegovo otkivanje u uzorcima obolelih može da se očekuje svakog dana.
I dr Dragana Dimitrijević, nacionalni koordinator za grip u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, očekuje da bi grip kod nas laboratorijski mogao da bude potvrđen već ove sedmice.
– Trenutno su u Srbiji prisutni rinovirusi, adenovirusi, kao i respiratorni sincicijalni virus koji, po pravilu, prethodi pojavi virusa gripa – rekla je dr Vera Stojiljković, direktorka “Torlaka”.
Sa povratkom đaka u školu posle tronedeljnog raspusta očekuje se širenje virusa, a masovnije obolevanje obično i počinje u predškolskim i školskim kolektivima, odakle se širi u porodice i dalje.
Širenje virusa se očekuje kada se đaci vrate u školske klupe
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) potvrdila je antigensku promenu virusa gripa A (H3N2), zbog koje se, prema rečima stručnjaka, može očekivati da ta komponenta u ovogodišnjoj sezonskoj vakcini bude manje efikasna. Iako je zbog toga bilo neopreznih najava “da stiže opasan grip”, epidemiolozi objašnjavaju da virus zapravo stalno mutira i da se unapred ne može proceniti koliko tim promenama postaju sposobniji da izazovu veću epidemiju i imaju težu kliničku sliku kod obolelih.
Vakcinacija se, ipak, i dalje preporučuje kao najbolja preventivna mera, posebno za grupe stanovništva kod kojih bi grip mogao da se iskomplikuje.
Od 235.091 doze vakcina koje su isporučene zdravstvenim ustanovama većina je utrošena, a na raspolaganju je, prema podacima “Batuta” još oko 30.000 doza.
– Vakcinacija protiv gripa se posebno preporučuje rizičnim kategorijama stanovništva, a to su hronični bolesnici oboleli od bolesti srca, bubrega, pluća i sa metaboličkim poremećajima, imunološki oslabljene i osobe starije od 65 godina, kaže dr Leposava Garotić Ilić.
Onima koji se ne vakcinišu preporučuje se da izbegavaju kontakte sa obolelim, da održavaju higijenu ruku, provetravaju prostorije, borave na svežem vazduhu, dok se rizičnim kategorijama savetuje da ne borave u zatvorenom prostoru, sa velikim brojem ljudi.
Komentari (0)