Stručnjaci stalno savetuju da je u trudnoći najvažnije da se hranite zdravo. Međutim, trebalo bi da znate da su i neke zdrave namirnice potencijalna opasnost, zbog bakterija koje mogu da sadrže.
SIREVI
Sirevi od nepasterizovanog mleka mogu da sadrže bakteriju, poznatu kao listerija, koja je povezana sa pobačajem i prevremenim porođajem. Infekcija ovom bakterijom može da bude i smrtonosna. Sir kupujte samo kod pouzdanih prodavaca i obavezno proverite da li je pasterizovan.
NEDOVOLJNO PEČENO MESO
Sirovo ili nedovoljno pečeno meso može da sadrži razne bakterije. Kada spremate meso, proverite da li je dobro kuvano ili pečeno, a izbegavajte da ga jedete u restoranima brze hrane.
SVEŽI SOKOVI
Iako su zdravi i bogati vitaminima i sa svežim sokovima bi trebalo da budete na oprezu. Izbegavajte da ih naručujete u barovima i restoranima jer nisu pasterizovani i mogu da sadrže štetne bakterije, uključujući i salmonelu i E koli.
SUŠI
Ako ste ljubitelj ovog specijaliteta zaboravite na njega narednih devet meseci. Iako su morski plodovi odličan izvor proteina, sirovi mogu da sadrže štetne parazite i bakterije. Takođe, za vreme trudnoće zaboravite i na dimljene plodove mora i sirove školjke.
JELA SA SIROVIM JAJIMA
Sva testa, filove za kolače, prelive za salatu, domaći majonez… jednom rečju izbegavajte sve što sadrži živa jaja. Prema nekim statistikama jedno u 20.000 jaja je zaraženo salmonelom. Mnoge poslastice, kao što je recimo Tiramisu, takođe sadrže sirova jaja.
RIBA
Sabljarka, skuša i ajkula sadrže visok nivo žive. Ovaj metal može da naškodi razvoju nerođene bebe, pa bi trudnice trebalo da izaberu ribu sa niskim procentom žive kao što su som, losos i tunjevina.
PAŠTETA
Pašteta je veoma pogodna za razvoj listerije, koja opstaje i na niskim temperaturama u frižideru. Zbog toga bi trebalo da svaku otvorenu nepotrošenu paštetu odmah bacite.
NEOPRANO VOĆE I POVRĆE
Voće i povrće u trudnoći možete da jedete u neograničenim količinama. Međutim, pre jela dobro operite pod jakim mlazom vode i istrljajte čistom četkicom. Paraziti koje može da sadrži voće i povrće izazivaju oboljenje poznato kao toksoplazmoza, a veoma je opasno za plod.
KAFA I ALKOHOL
Veće količine kofeina u trudnoći mogu da izazovu pobačaj. Ako baš ne možete bez kafe ograničite unos kofeina na 200 miligrama dnevno, odnosno jednu šolju kafe. Ali zapamtite da se kofein nalazi i u sodi, čaju i čokoladi. O štetnosti alkohola u trudnoći se dosta zna, pa bi najbolje bilo da za vreme drugog stanja izbegavate alkohol u svim oblicima.
Komentari (0)