Kako da pravilno vežete pojas?
Pojas bi trebalo da ima tri tačke fiksiranja: traku koja prelazi preko krila i onu koja prelazi preko ramena. Te trake vas štite od preletanja tokom sudara. Traka koja prelazi preko ramena smanjuje pritisak na stomak.
Najpravilniji način vezivanja pojasa: jedna traka bi trebalo da ide ispod stomaka, preko kukova i najviše tačke butina, a druga preko ramena, između grudi i sa strane na stomaku. Najvažnije je da pojas nikada ne prelazi direktno preko stomaka i podesite visinu pojasa koja vam odgovara.
Vazdušni jastuk
Većina stručnjaka se slaže da su vazdušni jastuci sigurni i da mogu zaštititi trudnicu od povrede, tako da ga nemojte isključivati. Za bolju sigurnost, bilo bi dobro pomeriti sedište što više unazad kako biste što više udaljili stomak od volana i kontrolne table.
Vazdušni jastuk nije zamena za sigurnosni pojas, tako da je najbolje kombinovati oba.
Ako ste putnica
Istraživanje nije pokazalo koje mesto je najbolje da bi se još nerođena beba najbolje zaštitila, ali jeste pokazalo da su povrede, kod ljudi koji sede na zadnjem sedištu, manje. Ako već ne vozi, za trudnicu je najbolje da sedi na zadnjem sedištu, ali i tada je važno vezati pojas.
Šta da radim ako dođe do sudara?
Uvek treba otići na pregled, čak i ako vam se čini da niste povređeni. Najviše povreda beba se dogodi upravo par sati nakon sudara. Doktor treba da pregleda i vas i bebu, naročito ako ste prešli 6. mesec trudnoće.
Na šta treba da obratim pažnju posle nesreće?
Ako ste odmah nakon nesreće bili na pregledu, ali vam se kroz par dana pojave kontrakcije, bol u stomaku, isticanje krvi ili druge tečnosti iz vagine, što pre se obratite vašem lekaru.
Pročitajte još >>
Trudnica za volanom
Komentari (0)