Kontraceptivna sredstva iz godine u godinu postaju sve praktičnija za upotrebu, pa tako osim pilule koja je najrasprostranjenija, na tržištu postoji i kontraceptivni flaster. On omogućava ženama podjednaku zaštitu od začeća, ali i lakšu primenu.
– Prednost flastera u odnosu na pilulu je što oni ne moraju, poput pilule da se koriste svakodnevno i manja je verovatnoća da će žena zaboraviti da ih koristi – objašnjava dr Biljana Živaljević, ginekolog i član Udruženja za reproduktivno zdravlje. – Kontraceptivni flasteri se lepe direktno na kožu, zadnjicu, stomak, gornji deo tela. Izbegava se jedino predeo dojki.
Flaster „otpušta” odgovarajuću dozu estrogena i progesterona u krvotok, a treba ga zameniti svakih nedelju dana. Posle upotrebljene tri trake, sledi nedelja pred menstruaciju (ciklus je regulisan na isti način kao i prilikom upotrebe kontraceptivne pilule).
Osim lakoće upotrebe, prednost kontraceptivnog flastera je i to što hormoni idu direktno u krvotok, za razliku od pilule, koja prvo prolazi kroz digestivni sistem. To znači da u slučaju mučnine, povraćanja ili dijareje, kontraceptivna zaštita i dalje postoji.
– Ovi flasteri su tanki i neprimetni ispod odeće, ne skidaju se usled vlage ili tokom fizičkih vežbi – dodaje dr Živaljević. – Na njihovu efikasnost ne utiče korišćenje nekih vrsta antibiotika, pošto hormoni ne prolaze kroz gastrointestinalni trakt. Svaka žena koja želi da koristi ovu vrstu kontracepcije, treba da se najpre konsultuje sa svojim ginekologom.
Ako zaboravite
Ukoliko se flaster slučajno odlepi, što se dešava u manje od dva odsto slučajeva, kontraceptivna zaštita ostaje očuvana ako se na isto mesto zalepi novi flaster u roku od 24 sata – dodaje naša sagovornica. – Nakon tri nedelje korišćenja pravi se pauza od nedelju dana. Postoji i bezbednosni dvodnevni period, ako zaboravite da zamenite flaster sedmog dana, zaštićeni ste još dva dana.
Komentari (0)