U kalendaru infektivnih bolesti period od novembra do februara označen je kao sezona respiratornih infekcija, a statistika govori da odrasle osobe od tri do pet puta godišnje "zakače" neku infekciju disajnih puteva, dok mališani koji idu u vrtić čak deset puta godišnje "donesu" prehladu u kuću.
U prilog tezi da respiratorne infekcije ne treba neozbiljno shvatati govori i neverovatan podatak da oko 3,7 miliona osoba svake godine u svetu umire od posledica ovih infekcija.
Vesna škodrić-Trifunović, pulmolog sa Instituta za plućne bolesti i tuberkulozu Srbije, podseća da infekcije respiratornog sistema predstavljaju najčešće infekcije u opštoj populaciji i to – ne bez razloga.
Više od 500 različitih mikroorganizama može biti uzročnik ovih infekcija koje se šire kapljičnim putem, a neprovetrene prostorije u kojima boravi mnogo osoba idealna su sredina za "primopredaju" virusa i bakterija.
Našim lekarima, međutim, profesionalnu glavobolju u najvećoj meri zadaje prekomerna upotreba antibiotika u lečenju respiratornih infekcija, odnosno činjenica da naš narod radije odlazi apotekaru, umesto lekaru kada prehlada zahvati "transverzalu" uho-grlo-nos.
"Prema podacima, čak 70 odsto antibiotika propisuje se zbog respiratornih infekcija – a polovina njih u opštoj praksi, zbog čega je edukacija lekara opšte medicine neophodna", ističe Vesna škodrić-Trifunović.
Milovan Dimitrijević, sa Instituta za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju, podseća da u jednom kubnom metru zatvorenog prostora može da živi nekoliko stotina miliona bakterija, a jedini način borbe protiv ovih nevidljivih neprijatelja jeste provetravanje prostorije i toaleta nosa fiziološkim rastvorom.
Komentari (0)