U prelaznom periodu između jeseni i zime, čekaonice domova zdravlja U Srbiji su prepune, posebno najmlađim pacijentima, koji se žale na kašalj, zapušen nos, kijavicu, povišenu temperaturu.
Šta roditelji treba da rade ukoliko im se dete razboli u ovom periodu, savetuje načelnica Doma zdravlja ” Novi Sad” dr Branislava Stanimorov.
– Ovih dana je u čekaonicama veliki broj dece sa virusnim oboljenjima. Najčešće se javljaju roditelji mališana starosti od četiri do šest godina, žaleći se da su im deca malaksala, da imaju povišenu temperaturu. Takođe pojedina deca imaju stomačne tegobe izazvane viusom, a simptomi su mekša stolica, mučnina i povraćanje. Ovaj virus se leči u kućnim uslovima, pa bi deci, ako ne povraćaju, trebalo davati čajeve i preparate za nadoknadu tečnosti, a ukoliko povrate pošto uzmu te preparate, onda kašičicu po kašičicu na dva-tri minuta – kaže dr Stanimirov.
Sekret iz nosa i kašalj nisu odmah znak za uzbunu
Kada povraćanje prestane, uz odgovarajuću ishranu, deca moraju uzimati najmanje litru tečnosti – napominje, doktorka i dodaje kako u slučaju takvih stomačnih tegoba deca treba da jedu pileću supicu, bareno posno pileće meso, barenu šargarepu, pirinač, pečenu jabuku, posni ili suvi keks, štapiće, dvopek, ali i da uzimaju neki probiotik.
-Roditelji moraju da znaju da, ukoliko detetu počne da curi sekret iz nosa ili ako počne da kašlje, ne treba da ga odmah vode kod lekara. Prvo i osnovno što svaki roditelj treba da uradi jeste da izdvoji dete iz kolektiva (vrtića, škole). Ono treba da miruje, da uzima što više toplih čajeva, sirup ili tablete za skidanje temperature, ukoliko ona prelazi 38,5 stepeni Celzijusa, kao i kapi za nos – navodi načelnica Stanimirov.
Povraćanje i proliv takođe pogađaju malu decu
Uz konzumiranje dovoljne količine tečnosti, detetu se u usta može lokalno poprskati sprej koji ima antibakterijsko delovanje. Antibiotik se nikako ne sme dati odmah, jer se uglavnom radi o infekcijama virusne prirode.
-Antibiotici se uzimaju samo uz konsultaciju sa lekarom i to ukoliko bris grla ili nosa bude pozitivan na bakteriju – kategorična je dr Stanimirov.
Ukoliko se temperatura ne spusti ni posle dva do tri dana, sekret iz nosa promeni boju, a grlo je i dalje crveno dete se obavezno mora odvesti izabranom pedijatru, koji će ga pregledati i prepisati mu odgovarajuću terapiju.
Komentari (0)