Suve šljive, kajsije, brusnice, suve smokve i suvo grožđe… Sve se to nađe u našim činijama tokom hladnih zimskih dana, a naročito su ove poslastice „popularne” za vreme dolazećih novogodišnjih i božićnih praznika.
I mada postoji stav stručnjaka da je suvo voće mnogo zdravije od, recimo, čokolade, kekseva i drugih industrijskih slatkiša, ono u sebi ima i neke osobine na koje treba da obratimo pažnju prilikom konzumiranja.
Koliko je u stvari suvo voće dobro za nas, a koliko nije? Evo nekih korisnih odgovora…
Foto: Freepik
Zašto nije dobro?
Sušeno voće je u osnovi sveže voće kome je oduzeta sva voda. Zbog uklonjene vode svaki komad voća je znatno manji, što znači da bi morali da jedemo mnogo više sušenog ako želimo da postignemo isti osećaj sitosti kao sa svežim.
Razmislite na ovaj način: U čašu možete da stavite mnogo više suvog nego svežeg grožđa. A mit da suvo voće sadrži mnogo više šećera od svežeg usled dehidracije nikako nije tačan. Jednostavno ćete konzumirati više voćnog šećera iz šoljice suvog grožđa nego iz šolje svežeg, jer mnogo više suvog voća može da stane u čašu. Sasvim logično.
Zašto jeste dobro?
To je i dalje mnogo zdravija opcija za užinu od čipsa i čokoladnih kolačića. Zdrave kalorije i vlakna odmah daju energiju, pa sportisti često uzimaju suvo voće za vreme treninga.
Ukratko, ako suvo voće jedete umereno – preporučena porcija je četvrt šolje – i kupite ga bez dodatnog šećera, bićete u prilično dobroj formi.
Izvor: Novosti.rs
Komentari (0)