Odnos sa sestrama je poseban i ostavlja pečat za ceo naš život. Sa njima proživljavamo prva iskustva i emocije, delimo ljubav, ali i razočaranja i tugu. Sestrama otkrivamo tajne, sa njima se najiskrenije i volimo i svađamo, one nas poznaju najbolje i njihovom društvu je najlakše ćutati i biti opušten.
Sa sestrama se često još u detinjstvu suprostavljamo roditeljima i njihovim vrednostima, borimo za ono što želimo…, mnoge bitke i u porodici, školi, društvu se, ipak, lakše dobijaju udruženim snagama. Međutim, neretko su u svakodnevnom životu ovi odnosi dosta složeniji, nisu uvek prijateljski i dobri, ima i onih obeleženih jakim rivalitetom i svađama.
Psihološka istraživanja dokazala su da sestre imaju veliki značaj i za razvoj ličnosti i da uz njih stičemo i mnoge karakterne osobine poput tolerancije, prihvatanja odgovornosti, ljubomore, inata, empatije… A nešto više o sestrinskoj ljubavi i rivalstvu, za „Život plus”, govori porodični pishoterapeut Svetlanka Knežević iz instituta „Psiholopis”.
* Šta odnos među sestrama čini tako posebnim?
– Pre svega, zajednička sudbina, odrastanje u istim uslovima, tajne koje dele od detinjstva, problemi koje imaju sa roditeljima u periodu odrastanja. Sa najboljim drugaricama dele tajne koje su vezane za odnose sa vršnjacima, dok se sestre međusobno više poveravaju u vezi sa porodičnim odnosima. Na kvalitet njihovog odnosa utiče prvenstveno to kako su se roditelji odnosili prema njima. Ukoliko sestre taj odnos doživljavaju kao pravedan, odnos među njima je bolji. Međutim, ako roditelji imaju različite zahteve od njih, jer imaju mišljenje da je jedna sposobnija ili odgovornija, to stvara razdor. Tako se događa da jedna sestra postane „žrtva” porodice, jer se procenjuje kao „dobra”, odnosno poslušna. U tom slučaju na nju se svaljuju sve obaveze oko roditelja, pa čak i oko braće i sestara, jer ona pruža najmanji otpor. Takva osoba ne ume da se bori za svoja prava unutar porodice, ne ume da kaže „ne” i u kasnijim godinama preuzima ulogu roditelja.
* Istraživanja su pokazala da osobe koje odrastaju uz sestru imaju više samopouzdanja, da su ispunjenije, nezavisnije, komunikativnije…
– Samopouzdanje zavisi od mnogo faktora, a pre svega od odnosa nama važnih figura prema nama, kao što su sestre, ali i drugi srodnici, pre svega roditelji. Danas ljudi u zapadnoj civilizaciji, kojoj i mi pripadamo, sve više rade i sve manje imaju vremena za stvaranje prijateljstava, tako da oni koji imaju braću i sestre imaju dobar oslonac u životu koji, ukoliko grade dobre odnose odmalena, postaje izvor samopouzdanja. U porodicama u kojima ima više dece odnosi su složeniji. Bliskost se ne uspostavlja sa svim sestrama jednako, izbor se vrši najčešće po uzrastu i ličnim afinitetima.
* Zbog čega je odnos među sestrama najčešće snažniji i bliskiji od odnosa između braće?
– Sestre su više okrenute jedna drugoj zbog toga što su žene u našoj kulturi otvorenije za lične probleme. Više pričaju o emocijama i o odnosima među ljudima, nego što to rade muškarci. Pored toga sestre više održavaju porodične odnose, dok braća kad oforme porodice to prepuštaju svojim ženama.
* Ima i sestara koje su u detinjstvu i kasnije u odrasloj dobi stalno u nekom rivalstvu i sukobima…
– Uzrok takvom odnosu su roditelji. Ukoliko su oni favorizovali jednu sestru u odnosu na drugu, odnosno, ako su ih stalno poredili tokom odrastanja, to stvara rivalstvo među njima koje traje i u kasnijoj dobi. Poređenje poput onog na primer, „jedna je lepša, a druga je pametnija”, može obema da obeleži život, iako su razlike, u stvari, veoma male. Poređenja nisu uvek iskazana rečima, postoji niz neverbalnih načina za slanje poruka deci koje im određuju ponašanje i mišljenje o sebi.
* Kada bi se odnos majke i ćerke uporedio sa odnosom među sestrama, koliko u psihološkom smislu ima sličnosti i da li odnos majke i ćerke utiče na odnos sestara?
– Odnos majke je od presudnog značaja za odnos među sestrama. Majka koja prebacuje odgovornost na stariju sestru za mlađu, stvara odnos koji nije ravnopravan. Starija sestra preuzima ulogu majke za koju nije zrela i na taj način se nanosi šteta obema sestrama. Najčešće starija sestra, kojoj je prepuštana briga o mlađoj, izrasta u odgovornu i sposobnu ženu, nekad preterano socijalizovanu i nezadovoljnu, dok mlađa odrasta u neodgovornu i nesamostalnu osobu koja nije sasvim spremna za samostalan život. Tako majka, na niz načina, može da oblikuje taj odnos i svesno i nesvesno. Ukoliko se ponaša slično prema obema i one će je doživljavati kao pravednu, a odnos sestara će biti dobar. Međutim, ako više pažnje poklanja jednoj od njih, stvoriće razdor koji može trajati celog života.
* U kom periodu života je odnos među sestrama najsnažniji, koje su to životne situacije koje ga čine vrednijim, sadržajnijim, toplijim?
– Odnos među sestrama se znatno popravlja u periodu kad obe oforme porodice ili kad jedna dobije decu. U periodu odrastanja nema toliko bliskosti, tada one obično imaju različita društva, različite hobije i druže se obično samo u kući, odnosno u krugu porodice. Svaka od njih tada ima najbolju drugaricu koja joj je u tom trenutku važnija od sestre. Međutim, kada se udaju i dobiju dete, tada se intenzivnije druže, zajedno sa majkom. Velika radost je kada žena postane tetka, naročito ako sama nema još dece, tada se ona mnogo bavi sestrinom decom, igra se sa njima, čuva ih, kupuje im razne sitnice, zbog toga se i kaže da je tetka najomiljeniji član familije.
* Šta najčešće podstiče rivalstvo i ljubomoru među sestrama?
– Rivalstvo i ljubomoru među sestrama podstiču roditelji koji favorizuju jednu od njih. Većina roditelja neće da prizna ili nije svesna da pravi razliku među decom. Međutim, deca to veoma dobro primećuju i takvo ponašanje doživljavaju kao nepravdu. Deca u svakoj porodici veoma dobro znaju ko je čiji miljenik. Roditelji misle da ako im kupuju iste stvari ili im daju jednako u materijalnom smislu, da su pravedni i da ne prave razliku. Međutim, to je mnogo manje važan aspekt odnosa u porodici, mnogo je značajnije kako roditelji prihvataju dete, šta misle o njegovim sposobnostima i osobinama. Ukoliko za jednu sestru misle da je dobra, sposobna i odgovorna, prema njoj će biti blagonakloniji, što stvara rivalstvo među njima.
* Da li razlika u godinama može da utiče na odnos među sestrama?
– Svakako da razlika u godinama utiče na odnos. Ukoliko je veća od četiri godine manja je verovatnoća da će se sestre družiti kao ravnopravne osobe, a verovatnije je da će mlađa izjednačiti stariju sa roditeljima po autoritetu. Starija sestra je obično uzor mlađoj. Ako su odnosi dobri među njima, mlađa će se truditi da oponaša stariju, a ukoliko nisu dobri, mlađa će izbegavati svako ponašanje koje ima sličnosti sa starijom sestrom. U takvoj situaciji pogrešno je da roditelji ukazuju na primer starije sestre, jer to stvara otpor, a ne motivaciju kako roditelji obično misle. Najbolje posmatrati svako dete za sebe i postavljati mu individualne ciljeve koji uvažavaju njihove posebnosti.
* Šta je karakteristično za odnos sestre i brata?
– Odnos sestre i brata, takođe, može da bude veoma blizak ukoliko je mala razlika u godinama. Međutim, retko se dešava da, kada su adolescentnom uzrastu, zajedno izlaze i imaju ista društva. Kada odrastu i oforme porodice, odnos među njima može da bude dobar i jedno drugom mogu pomagati na razne načine, međutim retko kada je bliskost u tom stepenu kao kod sestara koja podrazumeva poveravanje tajni i razgovor o emocijama i porodičnim odnosima. Stepen bliskosti, naravno, ne znači da je ljubav između sestre i brata manja nego između sestara, već se radi samo o načinu ispoljavanja. Sestra će se, na primer, retko kada obratiti bratu za savet kada ima problema u odnosu sa mužem, dok je među sestrama to češća tema. Neretko se dešava i da sestre posreduju u odnosu između roditelja i brata, preuzimajući na taj način ulogu mame što ugrožava njihovu bliskost i kvari odnose.
SESTRE SU DRAGOCENE
Iako se sa sestrama često ne slažemo baš najbolje, one su, ipak pravo blago, kažu stručnjaci. Rezultati najnovijeg istraživanja pokazali su da su one najzaslužnije za skladne i zdrave odnose u porodici. Naime, odrastanje bar sa jednom sestrom, bez obzira na to da li je mlađa ili starija, uklanja osećaj samoće i straha i smanjuje rizik od depresivnih stanja. Uglavnom su osobe koje su živele sa sestrom srećnije i zadovoljnije životom, a povrh svega su i velikodušnije, tvrde stručnjaci. U ovoj studiji učestvovalo je oko 400 porodica, a rezultati su, između ostalog, pokazali i da sestre imaju bolji uticaj na atmosferu u porodici od braće. Osim toga što su pažljive i brižne, one su najzaslužnije za stvaranje bliskosti, poverenja i komunkacije među svim članovima porodice. Naučnici su takođe zaključili da se svaka osoba zdravije razvija u većoj porodici, okružena braćom, a posebno sestrama, i da ima veće šanse da odraste u stabilnu i jaku ličnost, što će joj omogućiti da se u budućnosti mnogo lakše suočava sa problemima i životnim promenama.
Komentari (0)