Deci su priče potrebne, njima se razvija dečija mašta, razvija se govor, ali se vežba i strpljenje. Čitanjem knjiga deci, roditelji ustvari pokazuju ljubav i brigu, neguju ih isto kao i kada im spreme lep obrok ili sa njima odu u šetnju. Dakle, čitanje se može smatrati osnovnom potrebom za razvoj uma bebe i deteta.
Foto: Freepik
Čitanjem knjiga deci i bebama razvijate njihov govor, stimulišete razgovor i maštu, povećavate vokabular, ali stvarate i ljubav prema knjizi.
Naučnici ranog dečijeg razvoja kažu da bi trebalo da podstaknemo govor, a to upravo možemo raditi kroz čitanje. Broj reči kojima je beba izložena će odrediti količinu reči u dečjem vokabularu u dobi od dve godine, kao i nivo detetovog čitanja u kasnijem dobu.
Čak i beba od tri meseca razlikuje zvukove koje se koriste u rečima te svaki put kada bebi glasno čitate, razvijate njene jezičke veštine. Obavezno pokažite na slike u knjizi i postavite pitanja o priči i likovima.
Evo koje su top SEDAM knjiga za bebe i decu
Uh, ala se plašim
Ova knjiga odlična je slikovnica, bolje rečeno preklapalica, koja će pomoći najmlađim čitaocima da budu hrabri.
Ova knjiga na slikovit način omogućava deci da shvate kako iza najvećih strahova najčešće stoje zablude i prebrzo zaključivanje. Takođe, na kraju knjige izvlači se zaključak da strahovima treba prići pažljivo i bez panike. Knjiga je pisana u stihu, a njena autorka je Lučija Salemi, koja je ujedno i ilustratorka. Uh, ala se plašim je jedna o četrii knjige iz iste edicije te su i ostali naslovi za preprouku.
Na farmi
Ovo je divna knjiga, prelepih ilustracija u okviru koje će vaše detence uživati.
Ona prikazuje kako život na selu funkcioniše, koliko je naporan i namenjena je deci od četiri do šest godina, ali možete je čitati i bebama. Knjiga započinje opisivanjem jutra na selu, potom opisuje sve obaveze koje ljudi na selu imaju, a završava se povratkom u kući. Autori su Ana Milborn i Aleksandra Roberti, a izdavač je Pčelica.
Deca od pete godine do školskog uzrasta vole bojanke i knjige koje su u veselim bojama, sa velikim brojem ilustracija.U ovom periodu naročito su im zanimljive bajke u slikama.
Miško Piško
Ovo je jedna iz legendarnih knjiga o Mišku. Svaka od knjiga bavi se određenom problematikom sa kojom se svaki roditelj susreo, a uz knjige o mišku svakako će uspeti lakše da ih reši.
Ovo je slikovnica koja pomaže detetu i njegovim roditeljima da opuštenije prebrode period privikavanja na nošu. Oko malog Miška trčkaraju ne bi li ga što pre “naučili redu”, ipak i roditeljima je pomoć potrebna. Psiholozi ovu slikovnicu smatraju važnim doprinosom zdravom razvitku “dečje ličnosti”. Ov knjiga prvi put je izašla 1994.godine i postala je klasik među roditeljima sa bepcima. Autor je Simeon Marinković, a knjigu je ilustrovao sjajni Bob Živković.
Elmer igra žmurke
Ova knjiga autora Mekija Dejvida jedna je onih knjiga uz koju će vasa beba učiti životinje, boje, oblike, pojmove, ali će i razvijati pronicljivost i znatiželju.
Naime, Elmer i njegova prijateljica pričica igraju se žmurke, a Elmer pokušava da je pronađe. Traži je ispod kamena, u pećini, iza gram za vreme te avanturističke portage vaš mališan aktivno učestvuje u traženju ptičice otvaranjem papirića. Kroz knjigu deca će naučiti da razlikuju sve Elmerove boje, ali će i pomoći Elmeru da pronađe ptičicu.
U periodu od treće do pete godine vole knjige sa pričama, o deci koja su slična njima samima, ali o udaljenim mestima i školi. U ovom uzrastu ih zanimaju i knjige gde se uče slova i brojevi.
Sanjin svet
Sanjin svet jedna je od četiri knjige iz edicije knjiga Poseban prijatelj koja prošle godine dobila nagradu Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije za najbolju dečju.
Ove knjige namenjene su deci predškolskog i ranog školskog uzrasta, a bave veoma osetljivim temama kao što su autizam, paraliza, slabovidost i nagluvost. Sanjin svet knjiga je o maci Avi I njenog drugarici Sanji koja često zaluta u svoj svet. Autora knjige je Gorana Markovića, a ilustrator je Alekse Jovanovića.
Deca od dve do tri godine preferiraju knjige koje su zanimljive i smešne. Teme koje njih zanimaju su porodica, sklapanje prijateljstava, hrana, životinje, vozila. Tekst treba da bude dat kroz rimu ili sa određenim ritmom.
Velika knjiga priča za laku noć
Knjiga za decu Velika knjiga priča za laku noć namenjena je deci od skoro svih uzrasta. Naime, možete je čitati bebi, ali će i dete od šest godina takođe uživati u pričama I ilustracijama ove knjige.
U ovoj sjajnoj riznici priča naći ćete veoma simpatične junake i prelepe ilustracije. Svaka priča savršena je da je zajedno čitaju deca i roditelji i prave je dužine da se čita pred spavanje. Među osam priča sigurno ćete pronaći novu omiljenu celoj porodici!
Deca do dve godine najviše vole knjige od debljeg kartona, koje ne mogu da lako da pocepaju. Te knjige uglavnom nemaju puno teksta, imaju živopisne ilustracije i uče decu osnovnim pojmovima.
Vini Pu
Vini PU napisan je davne 1926.godine i vrlo je brzo postala omiljeno dečje štivo. Knjiga prati pustolovine plišanog medveda Vinija Pua i njegove šumske družine – Tigra, Praslina, zeca zvanog Zekohop, magarca Iara, mame kengura Kange, njenog sina kengurčića Rua i drugih.
Foto: Freepik
Ova družina naučiće vase mališane da uz pomoć pravih prijatelja možemo da rešimo sve probleme. Knjiga je svrstana u jednu od najboljih dečijih knjiga svih vremena, a autor knjige je britanski pisac Aleksandar Alan Miln. Meda Vini zvani Pu 1960. godine postaje prva strana knjiga koja je uspela da dođe na listu najprodavanijih knjiga Njujuork Tajmsa.
Koje su omiljene knjige vaše dece? Pišite nam u komentaru
Pročitaj još:
Komentari (0)