Dobra prijateljstva bolje predviđaju dužinu života nego bliske porodične veze, a mogu štititi od niza zdravstvenih problema, uključujući debljinu, depresiju i srčane bolesti.
Ne treba vam 600 prijatelja na Facebooku ili pretrpani kalendar – oboje zapravo može štetiti zdravlju. Ono što nam treba je određen tip prijateljstava.
1. Prijatelji iz detinjstva
Prijateljice koje se sećaju kad ste imali 16 godina, znaju kako ste odrastali i dele s vama niz priča koje ne zna niko drugi. Ovi prijatelji nas podsećaju na to kakvi smo bili, kako smo napredovali u ličnom razvoju, menjali se ili ostali isti.
Negujte ova prijateljstva. Ako im se barem kratko javite svakih 15 dana, imate daleko bolje šanse da ostanete bliski kroz vreme nego ako se samo ponekad odlučite na duže druženje.
2. Novi prijatelji – nove mogućnosti
S godinama možemo pasti u rutinu. Novi prijatelji unose nove načine razmišljanja i nove načine življenja. Osim toga, povezuju vas s novom mrežom ljudi. Otvaraju vam se mogućnosti za neke nove ljubavi ili poslovne poduhvate.
Kako ih naći? Upišite kurs nečeg što vas oduvek zanima, sprijateljite se s roditeljima dece koja se druže s vašom, upoznajte se bolje s kolegama…
3. Prijatelji s kojima vežbamo
Ona će vas izvući na trčanje ili bazen i onda kad se vama najradije plače na kauču. Koliko su vredni ovi prijatelji? Vežbanje je jedan od najvažnijih faktora za fizičko, psihičko zdravlje te dugovečnost. A dobar prijatelj koji voli vežbanje nateraće vas da vam vežbanje postane rutina. Studije su pokazale da je jaka društvena podrška ključni element za održavanja režima vežbanja u prvih godinu dana. Postavite zajednički cilj za vežbanje i bolje ćete sarađivati.
4. Prijatelji koji imaju duhovne ciljeve
Studije pokazuju da osobe koje redovno posećuju verski program na kojem su posetioci bliski jedni s drugima, ako zajedno mole, čitaju Bibliju ili razgovaraju o Bogu imaju 50 posto manje šanse da umru u sledećih šest godina nego njihovi vršnjaci sličnog zdravstvenog stanja, pokazalo je istraživanje na američkom Univerzitetu Duke.
5. Deset godina mlađi ili stariji prijatelji
Bitan element srećnog života je osećaj da smo korisni drugima. Savetujete li mlađe ili pomažete starijima razvićete taj osećaj.
Neka saveti krenu iz oba smera. Ne trebate uvek biti mentor niti uvek osoba koja samo sluša savete starijih. Menjajte iskustva.
6. Prijatelji vašeg supruga
Zbližite li se s prijateljima vašeg supruga imaćete bolji brak. Što se više isprepliću prijateljske i rodbinske veze, to su nakon godine dana braka parovi srećniji, pokazala je studija iz SAD-a sprovedena na 347 parova. Uključiti bračnog druga u krug prijatelja jednako je važno za sreću kao i to što se osećaju deo porodičnog kruga.
7. Mama
Oko 85% odraslih žena ima dobar odnos sa svojom majkom, stoji u zaključku istraživanja na Državnom Univerzitetu Pennsylvania.
Uprkos nužnim konfliktima odnos između majki i kćeri je uglavnom jak, blizak i pozitivan. Majke i kćerke vrlo cene jedna drugu i šteta je ne održavati zdrav odnos iz kojeg svaka strana dobiva tako puno podrške.
A kako savladati uzroke sukoba?
Prestanite pokušati menjati svoju majku. Usredsredite se na ono što volite kod nje. Ne uzimajte kritike lično, nego više kao posledicu navika i ličnosti vaše majke. Ako je vaša majka pomalo posesivna, nemojte joj stalno govoriti šta sve ne možete, nego naglasite šta ćete zajedno raditi.
Komentari (0)