U Srbiji do sada nije registrovan nijedan slučaj obolevanja od enterohemoragične ešerihije koli, ali rizik uvek postoji i zato je važno preduzeti sve mere prevencije i eventualno, prepoznati prve simptome bolesti.
Kako je naveo direktor Instituta za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije (KCS) Dragan Delić, inkubacija traje tri do četiri dana, a prvi simptomi su grčevi u stomaku, visoka temperatura, tečne, potom i krvave stolice….
On je naveo i da se kod nekih pacijenata, drugog do četvrtog dana može javiti hemolitički uremijski sindorom (HUS sindrom) koji karakteriše otkazivanje bubrega, a može doći do gubitka svesti, moždanog udara i on se javlja kod pet do 10 odsto obolelih od enterohemoragične ešerihije koli.
Važne redovne higijenske mere
Neophodno je voditi računa o redovnim merama prevencije koje podrazumevaju adekvatno pripremanje hrane i higijenske mere.
U cilju prevencije obolevanja stručnjaci preporučuju redovnu higijenu ruku (i nakon korišćenja toaleta i kontakta sa životinjama), temljeno pranje i čuvanje namirnica, korišćenje higijenski ispravne vode, termička obrada namirnica na odgovarajućoj temperaturi (oko 70 stepeni), sprečavanje unakrsne kontaminacije u prostorijama gde se priprema hrana.
Takođe se preporučuje održavanje higijene pribora i površina, izbegavanje konzumiranja nekuvanog mleka i mlečnih proizvoda, kao i nepasterizovanih sokova.
Načini lečenja
Govoreći o načinima lečenja koji bi mogli da daju dobar efekat, Delić je objasnio da je davanje infuzije najvažnije, jer se infuzionim rastvorima smanjuje nivo toksina u organizmu.
Kada je reč o antibioticima, oni se jesu pokazali dobrim, ali oni na kratko mogu uništiti bakterije, medjutim iz njih se oslobadja velika količina toksina koji ostaju u organizmu, dodao je on.
Pogledajte slajdshow “Kako da se zaštitite od ešerihije koli”>>
Komentari (0)